Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟ «καθάρισε» τον ΚΑΟΔ με ρεκόρ Διαμαντίδη

Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τον ΚΑΟ Δράμας στη 2η ήττα του στην Α1 φέτος, επικρατώντας 93-72 στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής. Μετά την 3η νίκη τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» αναχωρούν το βράδυ της Τρίτης για το Ηράκλειο, όπου την Πέμπτη (7/11) θα διεκδικήσουν και την 3η νίκη τους στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Λοκομοτίβ Κούμπαν. Ρεκόρ σημείωσε ο Διαμαντίδης που ξεπέρασε τις 1700 ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τον ΚΑΟ Δράμας στη 2η ήττα του στην Α1 φέτος, επικρατώντας 93-72 στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής.

Μετά την 3η νίκη τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» αναχωρούν το βράδυ της Τρίτης για το Ηράκλειο, όπου την Πέμπτη (7/11) θα διεκδικήσουν και την 3η νίκη τους στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Λοκομοτίβ Κούμπαν.

Χωρίς τον Ραμέλ Κάρι αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Αμερικανός ανέβασε υψηλό πυρετό, ενώ παρουσίασε και στομαχικές διαταραχές. Ο Αμερικανός είναι αμφίβολος και για την αναμέτρηση στην Κρήτη. Θα μείνει στην Αθήνα και, αν αύριο υποχωρήσει ο πυρετός, τότε μόνο θα ταξιδέψει στο Ηράκλειο.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Στεφάν Λάσμε με 16 πόντους. Ο Διαμαντίδης, με τις 8 ασίστ που μοίρασε σε μόλις 14 λεπτά συμμετοχής, έφτασε τις 1703 στην Α1, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης μετρά πλέον 200 συμμετοχές στην Α1. Βον, Μπένας και Τζόουνς σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο από τον Παναθηναϊκο (Ματσιούλις, Ούκιτς) και ένα από τον ΚΑΟΔ (Μπάβτσιτς) επεφύλασσε το ξεκίνημα της τελευταίας αναμέτρησης της 4ης αγωνιστικής στην Α1. Οι Δραμινοί ακολουθούσαν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-8, αφού έκτοτε οι «πράσινοι» επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ 11-2, με ακόμη τρία τρίποντα (ένα από τον Γιάνκοβιτς και δύο από τον Γκιστ), για να προηγηθούν 21-10, πριν ολοκληρωθεί καν το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός σταθεροποίησε μία διαφορά 14 πόντων, την ώρα που ο Βον με έξι πόντους… ανόρθωνε το ανάστημά του για τον ΚΑΟΔ. Με την είσοδό του, ο Αντώνης Φώτσης (στα τελευταία 3 λεπτά) διαμόρφωσε και το 32-17, διαφορά 15 πόντων, την οποία πήραν εκ νέου οι γηπεδούχοι με την εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου (35-20), με 3 διαδοχικούς πόντους του Λάσμε, μετά το τρίποντο του Τσόβιτς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πεδουλάκης έδωσε και πάλι χρόνο συμμετοχής στους Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και Νίκο Παππά, ενώ ξεκούρασε τον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη, που αγωνίστηκε 6 λεπτά μόνο σε ολόκληρο το πρώτο 20αλεπτο, μοιράζοντας 5 ασίστ, με τις οποίες έφτασε τις 1700 στην Α1. Λάσμε και Ματσιούλις συνέχισαν να σκοράρουν, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει 21 πόντους μέχρι το ημίχρονο.

Για τον ΚΑΟΔ, που πέτυχε 19 πόντους σ’ αυτή τη 2η περίοδο, χωρίς όμως να απειλήσει ποτέ τον αντίπαλό του, ξεχώρισαν οι Σταμάτης Μπένας, Τζέι Κόβαν Μπράουν και Νίκολα Μάρκοβιτς μέχρι το 56-39 στο 20΄. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού χρησιμοποίησε για 38 δευτερόλεπτα και τον Κινέζο Πινγκ.

Μπράμος, Παππάς ευστόχησαν σε ένα τρίποντο, ο Αντώνης Φώτσης σε 2 και η 3η περίοδος βρήκε το «τριφύλλι» στο +23 (79-56). Η 4η περίοδος ξεκίνησε με σερί 6-0 των «πρασίνων», που προηγήθηκαν 85-56. Οι παίκτες του Πεδουλάκη χαλάρωσαν, επιτρέποντας σε αυτούς του Νέναντ Μάρκοβιτς να μειώσουν σε 88-67 με τρίποντο του Σπυριδωνίδη, ωστόσο έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Διαιτητές: Μπήτης, Παφίλης, Ντάβαρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 6 (2), Φώτσης 13 (2), Ούκιτς 5, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (2), Παππάς 10 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Ματσιούλις 8 (2), Αποστολίδης 3

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Κόβιτς 4 (1), Τζόουνς 11, Μπράουν 9 (1), Βον 13, Μάρκοβιτς 7, Σπυριδωνίδης 3 (1), Μπάβτσιτς 5 (1), Ζάρας 8, Μπένας 12,

Το ρεκόρ του Διαμαντίδη

Τις 1.700 ασίστ στην καριέρα του έφτασε ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του επαγγελματικού μπάσκετ και βέβαια είναι ο πρώτος που ξεπερνά το συγκεκριμένο αριθμό. Από αυτές, τις 1.287 τις έχει μοιράσει φορώντας τη φανέλα του Παναθηναϊκού!

Οι κορυφαίοι εν ενεργεία πασέρ
1. Δημήτρης Διαμαντίδης 1703
2. Βασίλης Σπανούλης 1352
3. Νίκος Χατζής 883
4. Γιάννης Γκαγκαλούδης 803
5. Κώστας Χαραλαμπίδης 793

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58: Την «έλιωσε» και πάει στη Βαρκελώνη για τον τελικό πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 92-58 και η πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, που θα γίνει στη Βαρκελώνη στις 8/5