Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ και στο μπάσκετ

Μετά το βόλεϊ το Σάββατο και το ποδόσφαιρο την Κυριακή, ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής και στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών με τον ΠΑΟΚ και πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στον 1 βαθμό (άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 78-70 του «Δικέφαλου του Βορρά» στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη ήττα τους στην Α1 Ανδρών.

Μετά το βόλεϊ το Σάββατο και το ποδόσφαιρο την Κυριακή, ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής και στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών με τον ΠΑΟΚ και πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στον 1 βαθμό (άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς).

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 78-70 του «Δικέφαλου του Βορρά» στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη ήττα τους στην Α1 Ανδρών.

Στη 12η διαδοχική επιτυχία του αήττητου εντός και εκτός των συνόρων, Ολυμπιακού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (21π.-11ρ.), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπράιαντ Ντάνστον με 13 πόντους, 4 μπλοκ και 4 κλεψίματα. Από τους μαχητικούς για 30 λεπτά θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Ντι Τζέι Κούπερ με 18 πόντους.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (7/22) και η ασύνδετη άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο, έφεραν γρήγορα τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, με τους Θεσσαλονικείς να αξιοποιούν στο έπακρο τις επιθετικές εμπνεύσεις των Τσαϊρέλη (7π.), Χαραλαμπίδη (6π.) και να ξεφεύγουν ακόμη και με +7 πόντους στο 9′ (13-20), για να μειώσουν Μπέγκιτς και Περπέρογλου στη λήξη της περιόδου σε 16-20.

Με τον Μαργαρίτη να δίνει λύσεις και από τα 6.75 η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 13′ ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 2-9 και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (18-29).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, πήρε τον έλεγχο των ριμπάουντ (24 έναντι 14 του ΠΑΟΚ μέχρι το ημίχρονο) και με τον Πρίντεζη να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι (σημείωσε 12 πόντους στη β’ περίοδο) οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν με τρίποντο του Λο στην εκπνοή του ημιχρόνου να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (37-36).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να τα έχουν… σπάσει από τα 6.75, να επικεντρώνουν τις επιθέσεις τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και μοιραία η ολοκλήρωση τους 30λεπτου να τους βρίσκει στο 56-55.

Οι θεσσαλονικείς βασίστηκαν στον Μπόγρη, που σημείωσε σε αυτό το διάστημα τους 8 από τους συνολικά 10 πόντους του, ενώ από τους «ερυθρόλευκους» ο Πρίντεζης έφτασε το νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε από τα 6.75 το 56-55 στο μόλις 3ο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού σε 14 προσπάθειες.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, πάντως, συγκεντρώθηκαν σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο του αγώνα και με καταλυτικό επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκε στο 36΄ με 67-58, «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα ο Μπράιαντ Ντάνστον, ο οποίος έδρεψε δάφνες στην επίθεση με 9 πόντους, αλλά και στην άμυνα φτάνοντας τα 4 κοψίματα και τις 4 κλεψίματα, ενώ λύσεις έδωσε από τα 6.75 και ο Μάντζαρης με 2/3 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Μάνος-Καλδίρης

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 12 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Λοτζέσκι 5, Μπέγκιτς 3, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 9 (2), Κατσίβελης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος):
Πέιν 6, Κούπερ 18 (4), Χαραλαμπίδης 12, Τσόχλας, Τσαϊρέλης 10 (1), Δέδας 5, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης.

Κριστιάνο Ρονάλντο, ο νέος «τεχνικός διευθυντής» της Αλ Νασρ (vids)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπορεί να είναι ο απόλυτος σταρ στη Σαουδική Αραβία και να σκοράρει ακατάπαυστα με την Αλ Νασρ, όμως 1,5 χρόνο μετά φαίνεται να έχει αναλάβει και νέο κομβικό ρόλο στον σύλλογο.