Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την νίκη ο Ηλυσιακός κόντρα στη Κηφισιά

Την δεύτερη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Ηλυσιακός. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα, σε αγώνα για την 6η ημέρα επικράτησε 71-65 της Νέας Κηφισιάς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Άντερσον που σημείωσε 18 πόντους.

Με δίποντο του Κρόκερ λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα οκτώ πόντων, το οποίο ανέβασαν στους δέκα με λέι απ του Λιακόπουλου με την έναρξη του β` δεκαλέπτου. Ο Ηλυσιακός αντέδρασε και με σερί 10-2 μείωσε στο δίποντο (28-30), ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έφτασε και στην ισοφάρισε με 35-35.

Ο ΕμΜποντζ με τέσσερις πόντους (και ένα «στοπ») και ο Άντερσον με τρίποντο, έδωσαν στο 22` το προβάδισμα στον Ηλυσιακό με 44-42, όμως εκ νέου η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Τσαλδάρη κατάφερε να βρεθεί στο +6 (47-53) περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Ο Αντωνάκης ήταν η έκπληξη του Λιόγα για την τελευταία περίοδο. Όταν άρχισε να μειώνει ο Ηλυσιακός, ο Αντωνάκης με συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία με σερί 9-0 στα τελευταία τρία λεπτά έφτασε και στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:
18-26, 37-39, 51-53, 71-6

Διαιτητές: Γκοντάς, Σώμος, Θεωνάς

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 9 (3), Αντωνάκης 7 (1), Σμιθ 7 (2), Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης, Στέφενς 12, Βαβάτσικος, Ιωάννου 3 (1), ΕμΜποντζ 13, Αντερσον 18 (2).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 8, Κρόκερ 11 (1), Σιούτης 2, Πετροδημόπουλος 6, Γουντς 14, Τσαλδάρης 11 (2), Αντεγκμπόγιε, Μπάρλος 11 (3)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.