Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Ο Απόλλων έφτασε στην πηγή, αλλά ο Άρης πήρε το «διπλό»

Σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε ο Άρης στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, τον οποίο και υποχρέωσε στην πρώτη απώλεια στο κλειστό της Περιβόλας. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 78-76 των Αχαιών, σε αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, με κορυφαίο τον αλάνθαστο από τα 6.75 (5/5) Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν σε μια σπουδαία ανατροπή αλλά δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν...

Σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε ο Άρης στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, τον οποίο και υποχρέωσε στην πρώτη απώλεια στο κλειστό της Περιβόλας.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 78-76 των Αχαιών, σε αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, με κορυφαίο τον αλάνθαστο από τα 6.75 (5/5) Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν σε μια σπουδαία ανατροπή αλλά δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν…

Εκμεταλλευόμενος τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του από τα 6.75, με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, ο Άρης ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, σήκωσε κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά και δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Μάλιστα, με τους Αθηναίου, Βεζένκοφ, Χαρίση και Μποχωρίδη να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και με την άμυνα να κρατάει «εγκλωβισμένα» τα επιθετικά ατού του Απόλλωνα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 25′ στους +18 πόντους (36-54).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο +11 (53-64) και τότε δόθηκε το έναυσμα της αντεπίθεσης από τους γηπεδούχους. Με τον Μπολντς να αφυπνίζεται επιθετικά (σημείωσε τους 8 από τους 14 πόντους του στο 4ο δεκ.) και τον Χιλ να ακολουθεί, οι Αχαιοί, στην επαναλειτουργία της άμυνας τους που απέφερε 8 κλεψίματα στην τελευταία περίοδο, έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-9 και στο 39′ ήρθε η ισοφάριση (73-73).

Ωστόσο, ο Βεζένκοφ στο 5ο εύστοχο τρίποντο του σε ισάριθμες προσπάθειες κράτησε τον Άρη σε τροχιά νίκης, ενώ ο Ασημακόπουλος κράτησε με λέι απ την ψυχολογία στην ομάδα του (73-78).

Στα 30» ο Χιλ βρήκε στόχο από τα 6.75 (76-78), για να πάρει την τελευταία επίθεση ο Μπολντς. Στην προσπάθεια του, όμως, να στείλει στην εκπνοή την αναμέτρηση στην παράταση εκτέλεσε από το ύψος της γραμμής των ελευθέρων βολών και αν δεν επενέβαινε ο Χιλ, που κρεμάστηκε από το καλάθι με αποτέλεσμα η μπάλα να απομακρυνθεί, η ροή του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64, 76-78

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Χιλ 23 (3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 7 (2), Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς. Μπολντς 14 (1).

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 12 (1), Χαντ, Πελεκάνος 3 (1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23 (5), Μούρτος, Αθηναίου 13 (1).

Κοντά στο sold out η Φιορεντίνα για τον τελικό – Πόσα εισιτήρια απομένουν

Πολύ κοντά στο να εξαντλήσουν τα διαθέσιμα εισιτήρια για τον τελικό του Europa Conference League είναι οι οπαδοί της Φιορεντίνα.