Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι από την Ελευσίνα και την προσπέρασε

Μετά από συγκλονιστική μάχη για 40 λεπτά στο κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρα, ο Απόλλων επικράτησε 70-69 του Πανελευσινιακού και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Η ομάδα της Ελευσίνας ακολουθεί πλέον ένα βαθμό πίσω από τους Αχαιούς που έχουν 12 βαθμούς σε 8 αγωνιστικές στην Α1.

Μετά από συγκλονιστική μάχη για 40 λεπτά στο κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρα, ο Απόλλων επικράτησε 70-69 του Πανελευσινιακού και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα.

Η ομάδα της Ελευσίνας ακολουθεί πλέον ένα βαθμό πίσω από τους Αχαιούς που έχουν 12 βαθμούς σε 8 αγωνιστικές στην Α1. Χιλ, Ντάνιελ και Μπολντς με 18, 15 και 12 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ ο Πανελευσινιακός στηρίχτηκε σε Φαγιέ, Τέρνερ και Παπαμακάριο με 17, 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο πρώτος σημείωσε και νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στην Περιβόλα μετά το τζάμπολ χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η μεγαλύτερη τιμή διαφοράς υπέρ των Αχαιών ήταν το +6, 13-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, με δίποδο του Μπολντς, αλλά ο Πανελευσινιακός την κάλυψε γρήγορα για να προσπεράσει 13-15 με τρίποντο του Παπαμακάριου, το οποίο ολοκλήρωσε και σερί 8-0 για την ομάδα της Ελευσίνας.

Η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 17-18. Μάχη σώμα με σώμα και στη 2η περίοδο, με τον Αντώνη Μάντζαρη να είναι αυτός που επέτρεψε στην ομάδα της Ελευσίνας να απομακρυνθεί με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων: 21-24 με δικό του τρίποντο και 31-35 με λέι απ.

Μετά τη μία εύστοχη βολή του Μπολντς, 32-35 και την αποτυχία του Πανελευσινιακού να απαντήσει, ο Πέτροβιτς έξω από τα 6.75 ισοφάρισε, 35-35, για να διαμορφώσει με κάρφωμα ο Ντάνιελ το σκορ ημιχρόνου, 37-35, υπέρ της ομάδας της Πάτρας.

Ο Πανελευσινιακός δεν παρέδωσε τα όπλα, ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, στην έδρα του Απόλλωνα και παρέμενε σε απόσταση αναπνοής και σε τροχιά νίκης. Τέρνερ, Φαγιέ και Ράλι Ρος δημιουργούσαν προβλήματα στην ομάδα του Νίκου Βετούλα, ενώ από τους Πατρινούς το βάρος στο σκοράρισμα επωμιστήκαν οι Χιλ, Ντάνιελ και Μπολντς.

Το 52-51 που έγραφε ο ηλεκτρονικός πίνακας στο 30΄ δεν επέτρεπε στους Πατρινούς φιλάθλους να χαλαρώνουν και όλα θα κρινόντουσαν στην 4η και τελευταία περίοδο, μετά από συγκλονιστική μάχη.

Δύο απόλυτα ισοδύναμες ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στο τελευταίο δευτερόλεπτο: Με δίποντο του Παπαμακάριου, ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε 62-64, δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως 30΄΄ πριν το τέλος, ο Χιλ με λέι απ διαμόρφωσε το 68-67 υπέρ του Απόλλωνα. Ο Αντώνης Μάντζαρης απάντησε για το 68-69 και ο Χιλ με 2/2 βολές από το 4ο φάουλ του Μάντζαρη «έγραψε» το 70-69 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-35, 52-51, 70-69

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Χιλ 18 (3), Αργυρόπουλος 5, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 15, Λιανός 8 (2), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Μολφέτας 3 (1), Ζαφείρης, Χοτ 3 (1), Μπολντς 13

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 13 (3), Αράπης, Ράλι Ρος 10 (1), Φαγιέ 17 (2), Μελισσαράτος 2, Τέρνερ 16, Μάντζαρης 7 (1), Αβραμίδης

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…