Κυριακή 19 Μαϊου 2024
«Πάνθηρας» και μέσα στην Πάτρα ο Πανιώνιος...

«Πάνθηρας» και μέσα στην Πάτρα ο Πανιώνιος…

Ο Πανιώνιος συνεχίζει την καταδίωξη του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού και την προσπάθεια εξασφάλισης της δεύτερης θέσης της Α1 Ανδρών, μετά το άνετο πέρασμα του από την Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 89-81, για την 12η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην 3η εντός έδρας ήττα και 8η στο σύνολο.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να περιορίσει την αιχμή του δόρατος της επίθεσης των Αχαιών, Ντεμάριους Μπολντς, στην τρίτη περίοδο και αποδίδοντας στην άμυνα στα πρώτα 5 λεπτά μπόρεσε να βάλει τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό.

Οι «κυανέρυθροι» με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχία από τα 6.75, κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ και σε δαιμονιώδη κατάσταση τους ΜακΚόλουμ, Λάνγκφορντ και Σαλούστρο έτρεξαν μέχρι το 25′ ένα επιμέρους σκορ 3-11, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, και προηγήθηκαν με +15 (46-61).

Χιλ και Μπολντς προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά νέο τρίποντο του Αθανασούλα έστειλε τον Πανιώνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (59-70).

Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75, ο Λάνγκφορντ κέρδισε τις μάχες κάτω από τα καλάθια και οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου οικοδόμησαν και πάλι διαφορά ασφαλείας (+17, 59-76) και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Να σημειωθεί ότι ο Πανιώνιος έμεινε στους 4 πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τον Απόλλωνα, προκειμένου να πετύχει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 43-50, 59-70, 81-89

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Γκόντας-Μάνος-Παντελίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Χιλ 11 (1), Αργυρόπουλος 8, Καπερώνης 2, Ντάνιελ 6, Ουίλσον 19 (1), Λιανός 2, Πέτροβιτς 10 (2), Πελεκούδας , Νιφόρας 1, Μπολντς 22 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλου): ΜακΚόλουμ 16 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 7 (1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6 (2), Μπατής 14 (3), Λάνγκφορντ 22, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5 (1), Σαλούστρος 12 (2).

LIVE: Αρσεναλ – Έβερτον

LIVE: Αρσεναλ - Έβερτον. Παρακολουθήστε live στις 18:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αρσεναλ - Έβερτον για την 38η αγωνιστική της Premier League. Τηλεοπτικά από Novasports 3HD.