Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Ο «Δικέφαλος» έκαψε του «φτερά» του Ικάρου στη Χαλκίδα

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του και όγδοη στο σύνολο πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας, 86-78, του ουραγού Ικάρου Χαλκίδας, στο κλειστό της Κανήθου, για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Με 21 βαθμούς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται στην 4η θέση με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 9-29 στη 2η περίοδο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τον Ικαρο των 3 νικών – 10 ηττών (16β.). Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 21 πόντους, ενώ ο Ιβάν Άσκα είχε 20 πόντους για τους γηπεδούχους που μείωσαν σε 78-83 στο τέλος με επιμέρους σκορ 33-17 στην 4η περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ ο Ίκαρος, διάστημα στο οποίο, βέβαια ακολουθούσε στο σκορ, μετά το 12-12, στο 7ο λεπτό. Τσαϊρέλης και Μπόγρης είχαν πετύχει από 6 πόντους για τον «Δικέφαλο του Βορρά» μέχρι το 12-16, την ώρα που Άσκα και Ρίτσαρντς διατηρούσαν «ζωντανούς» τους γηπεδούχους. Μετά το 14-16, όταν είχε μειώσει για τον Ίκαρο ο Γιάννης Γκαγκαλούδης, ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 2-7 και ξέφυγε για πρώτη φορά με +7, 16-23.

Αν και ο Σάτον μείωσε 19-23, ο Τσαϊρέλης διαμόρφωσε το σκορ 1ης περιόδου, 19-25. Μονόλογος του ΠΑΟΚ το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλο επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ, 7-24 (26-49). Με 6/8 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο και διπλάσια νούμερα στους περισσότερους τομείς της στατιστικής (δίποντα, ριμπάουντ, ασίστ) ο ΠΑΟΚ έκανε… πάρτυ στο κλειστό της Κανήθου, με τον Τσαϊρέλη να μετρά 16 πόντους και τον Κασελάκη 10 (με 2/2 τρίποντα), τον Κούπερ να έχει μοιράσει 5 ασίστ και τον Πέιν 3 στο 20ο λεπτό.

Εννέα πόντους σημείωσε όλους κι όλους ο Ίκαρος στο 2ο δεκάλεπτο και ήταν κυρίως με φάουλ που προσπαθούσε να βάλει φρένο στον φρενήρη ρυθμό της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Οι 8 πόντοι του Άσκα ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο ουραγός της βαθμολογίας από ατομική προσπάθεια στο πρώτο 20αλεπτο.

Τυπική διαδικασία ολόκληρο το β΄ μέρος, αφού ο Ίκαρος δεν μπόρεσε ποτέ να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Δέδας πήρε τη σκυτάλη από τον Τσαϊρέλη, Πέιν και Χαραλαμπίδης φώναξαν επίσης «παρών» στο σκοράρισμα και το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος ήταν να σημειώσει 2 περισσότερους πόντους από το «Δικέφαλο» στην 3η περίοδο (17-15 το επιμέρους σκορ), 45-69. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και 45-75, με 3 πόντους του Μπόγρη και τρίποντο του Δέδα.

Στη συνέχεια μείωσε ρυθμό με αποτέλεσμα, ο Ίκαρος ν’ απαντήσει με 10-0, 55-75. Το 67-79 με τρίποντο του Μανωλόπουλου, στο 38΄, δεν… τρόμαξε τον ΠΑΟΚ που έχοντας παρα…χαλαρώσει -είναι η αλήθεια- είδε τον αντίπαλό του να μειώνει ακόμη και στους 5, 78-83. Όμως, η ευστοχία των Τσαϊρέλη και Χαραλαμπίδη από τη γραμμή του φάουλ έβαλε τέλος στα όνειρα του Ικάρου για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 28-54, 45-69, 78-86.

Διαιτητές: Γκόντας, Καρακατσούνης, Μπήτης