Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Ο Κολοσσός υποχρέωσε τον Άρη σε νέα ήττα μέσα στο τιμωρημένο Αλεξάνδρειο

Στη δεύτερη διαδοχική ήττα του υποχρέωσε τον Άρη ο Κολοσσός Ρόδου, 68-57, σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών στο Αλεξάνδρειο, για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Ροδίτες -με τη 2η διαδοχική νίκη τους- πήραν βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκαν από τις τελευταίες θέσεις φτάνοντας τους 18 βαθμούς (5 νίκες - 8 ήττες), όσους μετρά και ο Άρης, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου.

Στη δεύτερη διαδοχική ήττα του υποχρέωσε τον Άρη ο Κολοσσός Ρόδου, 68-57, σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών στο Αλεξάνδρειο, για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Οι Ροδίτες -με τη 2η διαδοχική νίκη τους- πήραν βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκαν από τις τελευταίες θέσεις φτάνοντας τους 18 βαθμούς (5 νίκες – 8 ήττες), όσους μετρά και ο Άρης, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου.

Πρώτος σκόρερ των νησιωτών ο Νώντας Παπαντωνίου με 14, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σμιθ. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κολοσσού, ο Κροάτης γκαρντ Μάρκο Τσαρ σημείωσε 3 πόντους σε 11 λεπτά συμμετοχής. Πελεκάνος και Αθηναίου είχαν 15 και 12 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Με 0-7 προηγήθηκε ο Κολοσσός στο άδειο από φιλάθλους Αλεξάνδρειο, χάρη σε τρίποντο του Κόμματου και δύο λέι απ από Τσάμη και Παπαντωνίου. Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 11-11 με Ασημακόπουλο και 13-13 από Πελεκάνο, με τον τελευταίο να έχει σημειώσει τους 7 πόντους από τους 13 των γηπεδούχων. Η συνέχεια, όμως ήταν αποκαρδιωτική για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Σίμπσον, Νάτζφεϊ και Σμιθ απάντησαν με σερί 9-0 για τους νησιώτες και η πρώτη περίοδος έληξε 13-22. Με τρίποντα από Τσαρ και Νάτζφεϊ και δίποντο του Σμιθ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο: Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +16, 13-30 και το σερί του Κολοσσού σε 17-0.

Ο Πελεκάνος ήταν αυτός που… ξεκόλλησε τον Άρη, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ενώ ένα τρίποντο από τον Βεζένκοφ είχε ως αποτέλεσμα το 18-30. Το σερί του Άρη ολοκληρώθηκε στο 11-0 με τρίποντο του Αθηναίου (είχε προηγηθεί και δεύτερο τρίποντο του Βεζένκοφ) και οι γηπεδούχοι είχαν ξαναμπεί στο παιχνίδι, 26-30. Ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού στο α΄ μέρος, Νώντας Παπαντωνίου έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, έξω από τα 6.75 (28-35) και το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Λαρετζάκης μειώνοντας σε 30-35.

Χαμηλό σκορ στην 3η περίοδο, με τον Άρη να σημειώνει μόνο 9 πόντους και τον Κολοσσό 11 σε 10 λεπτά αγώνα, μέχρι το 30΄ (39-46). Ο Άρης μείωσε πάντως σε 46-51 με 2 βολές του Χαντ, 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Σμιθ, όμως με πέντε διαδοχικούς πόντους επανέφερε σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς, 46-56. Ο Αθηναίου πάλεψε στο τέλος για την ανατροπή, όμως ο Κολοσσός είχε έτοιμη κάθε φορά την απάντηση και «δραπέτευσε» με το διπλό από το Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-35, 39-46, 57-68.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σταματόπουλος, Παφίλης

ΆΡΗΣ (Παρασκευάς Μουρατίδης): Μποχωρίδης 4, Χαντ 7 (1), Πελεκάνος 15 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Λαρετζάκης 4, Βεζένκοφ 7 (2), Σαρικόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 12 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαντωνίου 14 (2), Τσαρ 3 (1), Γεωργαλής 5 (1), Κόμματος 5 (1), Σμιθ 13, Στεφανίδης 8, Σίμπσον 6, Τσάμης 2, Όσμπι 4, Νάτζφεϊ 8 (2).

Τα νέα για Ορτέγκα και η αποθέωση του Ποντένσε

Οι εξελίξεις με τον Αργεντίνο μπακ ενόψει τελικού Conference με την Φιορεντίνα και τα αποθεωτικά σχόλια των παικτών του Ολυμπιακού για τον Ποντένσε