Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Ο ΚΑΟΔ «καθάρισε» απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα

Επέστρεψε στις νίκες ο ΚΑΟΔ -μετά το στραβοπάτημα στην Ελευσίνα- υποχρεώνοντας στη Δράμα τα Τρίκαλα σε ήττα, 83-70, πρώτη μετά από δύο νίκες για τους Θεσσαλούς, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Τους 20 βαθμούς έφτασε ο ΚΑΟΔ, ενώ με 18 ολοκλήρωσαν τα Τρίκαλα τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου.

Ο Τζούλιαν Βον σημείωσε 20 πόντους για την ομάδα της Δράμας… όλους στο ά μέρος. Πρώτος σκόρερ των Τρικάλων ο Κρις Έβανς με 26 εκ των οποίων τους 19 πέτυχε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Μία μάχη ανάμεσα στον Τζούλιαν Βον και τον Κρις Έβανς, παρακολούθησαν οι Δραμινοί φίλαθλοι στο α΄ μέρος της αναμέτρησης, στο κλειστό «Δ. Κραχτίδης». Ο πρώτος σημείωσε 20 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα για τον ΚΑΟΔ, ενώ 19 πόντους είχε ο Έβανς για τα Τρίκαλα. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 20-15 με τη λήξη της πρώτης περιόδου και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Βέβαια, τα Τρίκαλα είχαν καταφέρει να μειώσουν και στον πόντο, 24-23, με μία εύστοχη βολή του Έβανς. Έκτοτε και μέχρι το 31-23, ο Βον έβαλε την υπογραφή του στο σερί 7-0 σημειώνοντας και τους 7 πόντους. Ο ΚΑΟΔ ξέφυγε και με 36-28 με 2/2 βολές του Σπυριδωνίδη, πριν διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου 36-31, έξω από τα 6.75 ο Νικολόπουλος.

Στην 3η περίοδο, τη σκυτάλη από τον Έβανς πήρε ο Γκρέιντζερ για τους φιλοξενούμενους, ενώ Μπράουν και Τζόουνς ανέβηκαν αγωνιστικά για τον ΚΑΟΔ. Ούτε σ’ αυτό το τρίτο δεκάλεπτο πάντως δεν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στην πρωτοπορία οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, έστω κι αν πλησίασαν 49-45. Σ’ ένα κατά τ’ άλλα ισορροπημένο παιχνίδι, ο ΚΑΟΔ εκμεταλλευόταν τα πολλά φάουλ των Τρικάλων, έχοντας διπλάσιες εύστοχες βολές από τους Θεσσαλούς. Μετά το 51-45 δια χειρός Μάρκοβιτς, τα Τρίκαλα απάντησαν με σερί 5-0 (Δεληγιάννης και Γκρέιντζερ), 51-50.

Ο Τζόουνς έδωσε λύση για τον ΚΑΟΔ, 53-50, στο 30΄. Η «εύθραυστη» των τριών πόντων προϊδέαζε για μάχη στην 4η περίοδο, όπως οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, μετά την ανάπαυλα. Δικό τους σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Μπράουν είχε ως αποτέλεσμα το 63-50. Το 68-58, 4 λεπτά πριν τη λήξη έδειχνε πως τα Τρίκαλα δεν θα κατάφερναν να σημειώσουν μία τρίτη διαδοχική νίκη, μετά από αυτές επί του Πανελευσινιακού και Άρη που προηγήθηκαν. Ο Νέναντ Μάρκοβιτς και οι παίκτες του επέδειξαν σύνεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την 7η νίκη του σε 13 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-31, 53-50, 83-70.

Διαιτητές: Τανατζής, Πηλοϊδης, Πουρσανίδης Κ.

ΚΑΟ Δράμας (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 15 (1), Στίγκερς 2, Μπράουν 15 (3), Βον 20, Μάρκοβιτς 10, Σπυριδωνίδης 9 (2), Μπάβτσιτς, Ζάρας 12 (2), Μπένας.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 26 (2), Γιούιν 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 2, Λεκάκης, Γιαννούλης, Γκρέιντζερ 21 (2), Δεληγιάννης 4, Φούντας, Νικολόπουλος 3, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2.

Η FIFA σκέφτεται να χρησιμοποιείται το VAR κατόπιν αιτήματος απ’ τις ομάδες (pic)

Ο πρόεδρος της FIFA, Τζιάνι Ινφαντίνο, μίλησε για διάφορα θέματα, συμπεριλαμβανομένης της πιθανότητας καινοτομίας για την χρήση του VAR.