Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Επιστροφή στις νίκες για τη Ν. Κηφισιά, 3η σερί ήττα του Πανελευσινιακού

Στην 3η διαδοχική ήττα του υποχρέωσε τον Πανελευσινιακό η ΑΕ Νέας Κηφισιάς, 81-73, στο Ζηρίνειο, για την 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ολοκληρώνοντας με 19 βαθμούς (6 νίκες - 7 ήττες) τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου. Στους 18 βαθμούς (5 νίκες - 8 ήττες) η ομάδα της Ελευσίνας.

Στην 3η διαδοχική ήττα του υποχρέωσε τον Πανελευσινιακό η ΑΕ Νέας Κηφισιάς, 81-73, στο Ζηρίνειο, για την 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ολοκληρώνοντας με 19 βαθμούς (6 νίκες – 7 ήττες) τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου. Στους 18 βαθμούς (5 νίκες – 8 ήττες) η ομάδα της Ελευσίνας.

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης με 20 πόντους και ο Νίκος Λιακόπουλος με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της Νέας Κηφισιάς. Ο Λιακόπουλος μάλιστα σημείωσε τους 12 από τους 17 πόντους του στα πρώτα 7 λεπτά της 3ης περιόδου, ων ο μόνος σκόρερ της Κηφισιάς σ’ αυτό το διάστημα. Στον αντίποδα, από τον Πανελευσινιακό ξεχώρισαν οι Ράρι Ρος (18π.), Παπαμακάριος (14π.) και Τζόουνς (14π.).

Η Κηφισιά είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Τσαλδάρη και Γουντς. Προσπέρασε 13-9 και 19-13 με τρίποντο του έμπειρου φόργουορντ και πρώην αρχηγού της εθνικής ανδρών Μιχάλη Κακιούζη, αλλά και με 26-19 με τρίποντο του Τσαλδάρη. Αυτό ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, με άμυνα ζώνης ο τεχνικός του Πανελευσινιακού, Γιώργος Σκαραφίγκας, δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση της Νέας Κηφισιάς με αποτέλεσμα να «τρέξει» η ομάδα της Ελευσίνας ένα επιμέρους σκορ 13-1 στα τελευταία 3 λεπτά της 2ης περιόδου και να μειώσει στο καλάθι, 37-35, στο ημίχρονο.

Με το Λιακόπουλο να σημειώνει τους 7 πρώτους πόντους της ΑΕΝΚ, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 44-43, στο 23ο λεπτό. Ο Πανελευσινιακός είχε πάρει πάντως για πρώτη φορά το προβάδισμα, 41-43 και το ξαναπήρε λίγο αργότερα 44-46. Μάχη σώμα με σώμα ακολούθησε μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου, 57-56. Αποφασιστικοί οι 5 πόντοι του Τσαλδάρη στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, 65-57, στο 33′. Όταν ο Βασίλιεβιτς με δύο διαδοχικά τρίποντα διαμόρφωσε το 71-60, απέμεναν 5 λεπτά αγώνα. Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε σε αυτά τα δυο τρίποντα του Βασίλιεβιτς! Η Νέα Κηφισιά είχε περισσότερες λύσεις στο τέλος, ο Πανελευσινιακός παρουσιάστηκε άστοχος (3/14 σουτ στην τελευταία περίοδο) και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με θετικό αποτέλεσμα τον πρώτο γύρο της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-35, 57-56, 81-73.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου):
Βασίλιεβιτς 11 (3), Λιακόπουλος 17 (1), Κρόκερ 10 (2), Κομποδιέτας, Γκάρετ 6, Γουντς 8, Τσαλδάρης 20 (3), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 6 (2), Μπάρλος 3.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας):
Παπαπαμακάριος 14 (1), Ράλι Ρος 18 (2), Δημάκος 3 (1), Τζόουνς 14 (1), Φαγιέ 3 (1), Τέρνερ 12, Μάντζαρης 9 (1), Αβραμίδης.

Τα νέα για Ορτέγκα και η αποθέωση του Ποντένσε

Οι εξελίξεις με τον Αργεντίνο μπακ ενόψει τελικού Conference με την Φιορεντίνα και τα αποθεωτικά σχόλια των παικτών του Ολυμπιακού για τον Ποντένσε