Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Η Κηφισιά πέρασε από τη Δράμα με τρίποντο στη λήξη της παράτασης

Με τρίποντο του Τσαλδάρη στην εκπνοή του αγώνα η Νέα Κηφισιά επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση του ΚΑΟΔ με 77-76 (κανονικός αγώνας 71-71), για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 των ανδρών. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεπεράσουν στη βαθμολογία τον σημερινό τους αντίπαλο, με τον οποίο ήταν ισόβαθμοι μέχρι σήμερα.

Με τρίποντο του Τσαλδάρη στην εκπνοή του αγώνα η Νέα Κηφισιά επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση του ΚΑΟΔ με 77-76 (κανονικός αγώνας 71-71), για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 των ανδρών.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεπεράσουν στη βαθμολογία τον σημερινό τους αντίπαλο, με τον οποίο ήταν ισόβαθμοι μέχρι σήμερα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Τσαλδάρης (20π., 5/9 τριπ.) και Κρόκερ (16π.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς (19π.).

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με τον Τσαλδάρη να έχει 3 τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες κατάφερε να πάρει μικρές διαφορές (6-11, 10-16) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΚΑΟΔ στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς και με ένα πολύ καλό τρίλεπτο σημειώνοντας σερί 8-0 κατάφερε να μετατρέψει το 15-25 σε 25-25 για να λήξει το ημίχρονο 33-32 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο σερί, αυτή τη φορά 10-0 και το 36-40 έγινε 46-40 στο 27΄. Η περιφερειακή του άμυνα ήταν εμφανώς βελτιωμένη έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με 48-45, και στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει διαφορά επτά πόντων στο 35΄ (59-52) και στο 37΄ (64-57). Τα λάθη όμως στα τελευταία λεπτά ανέτρεψαν την κατάσταση, ο Τσαλδάρης μείωσε με τρίποντο 66-64 και ο Κρόκερ στο 39′ ισοφάρισε. Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν εντυπωσιακό με τον Ζάρα να σημειώνει τρίποντο (69-66) και με 1/2β. του Σφαλτσάκη έγινε το 70-66. Ο Λιακόπουλος μείωσε 70-68, ο Τζόουνς έβαλε την μια βολή (71-68), ο Μάρκοβιτς δεν έδωσε εντολή για φάουλ και ο Λιακόπουλος με τρίποντο έκανε την ανατροπή έστειλε το ματς στην παράταση (71-71 κ.α).

Στον έξτρα χρόνο το ματς διατήρησε το… θρίλερ των τελευταίων λεπτών του αγώνα, με τον ΚΑΟΔ να περνά με 76-74 3΄ δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Τσαλδάρης με το 5ο τρίποντο του στο σημερινό ματς, χάρισε ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του με 76-77.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α.), 76-77 (παρ.)

Διαιτητές: Γκόντας-Παναγιώτου-Δεσλής

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σφαλτσάκης 13(1τρ., 8ρ.), Τζόουνς 19(2 τρ., 4/13δ,7ρ), Στίγγερς 8 (2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβσιτς 5, Ζάρας 11 (2)

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου):
Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11(1τρ., 5ασ,6λ), Κρόκερ 16 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20(5/9τρ.), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 2(1/7σ,7ρ), Μπάρλος 5

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.