Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Με buzzer του Κάρτερ ο Πανιώνιος πέρασε στην παράταση από τα Τρίκαλα

Με καλάθι του Κάρτερ στην εκπνοή της παράτασης, ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων 84-83 (κανονικός αγώνας 75-75), σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι Νεοσμυρνιώτες «απέδρασαν» από την έδρα των νεοφώτιστων μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και παραμένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι Θεσσαλοί έχασαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με καλάθι του Κάρτερ στην εκπνοή της παράτασης, ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων 84-83 (κανονικός αγώνας 75-75), σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι Νεοσμυρνιώτες «απέδρασαν» από την έδρα των νεοφώτιστων μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και παραμένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι Θεσσαλοί έχασαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα Τρίκαλα έδειξαν να ελέγχουν το ματς στο πρώτο ημίχρονο και διατήρησαν το προβάδισμα, χωρίς όμως να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (13 στο πρώτο 20λεπτο, 23 συνολικά) και την κυριαρχία του Εβανς μέσα στη ρακέτα, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει «νταμπλ-νταμπλ» ήδη από το ημίχρονο (11π. και 10ρ.).

Ο Γιούινγκ έστειλε τους νοεφώτιστους στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (38-33), με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 22΄ (46-37). Στο 27΄ το σκορ ήταν 53-48 και… ξαφνικά «ξύπνησε» ο ΜακΚόλουμ. Ο ηγέτης του Πανιωνίου, που ως εκείνο το σημείο είχε μείνει σε «ρηχά νερά», πέτυχε τρία διαδοχικά τρίποντα, ο Ντούβνιακ πρόσθεσε άλλο ένα και οι «κυανέρυθροι» πήραν προβάδισμα 62-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, που έφθασε ως το +7 (73-66), όμως τα Τρίκαλα αντέδρασαν και μείωσαν με τρίποντο του Γιούινγκ σε 75-73. Ακολούθησαν πολλές εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, πριν ο Πορίνι με λέι απ ισοφαρίσει 75-75, περίπου 30΄΄ πριν τη λήξη, και στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκε να «αγγίζουν» τη νίκη, όταν με 4/4 βολές από τους Νικολόπουλο και Γιούινγκ προηγήθηκαν 83-79, με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Ο Λάνγκφορντ μείωσε με τρίποντο, ο Πορίνι αστόχησε και ο Πανιώνιος είχε την τελευταία επίθεση. Ο ΜακΚόλουμ που πήρε την ευθύνη ήταν άστοχος, αλλά ο (αρνητικός σε όλο το ματς) Κάρτερ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε στην εκπνοή, χαρίζοντας στους Νεοσμυρνιώτες τη νίκη με 84-83.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-33, 58-62, 75-75 (κ.α.), 83-84

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Εβανς 12 (1τρ., 14ρ.), Περούνιτσιτς 15 (3), Γιουινγκ 18 (1), Πέτροβιτς 1, Πορίνι 18 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 8, Φούντας, Νικολόπουλος 2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20 (4), Ντούβνιακ 7 (1), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6 (1), Μπατής 10 (3τρ., 5ασ.), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13 (1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 2

Αυτός είναι ο πιο επιδραστικός ποδοσφαιριστής της φετινής σεζόν (vids)

Τι έδειξε η έρευνα του CIES Football Observatory για τη φετινή σεζόν.