Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Επεισοδιακή νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη με... κροτίδες, διακοπή και εκκένωση

Επεισοδιακή νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη με… κροτίδες, διακοπή και εκκένωση

Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε νικητής, 56-49, του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη, για την 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε με... επεισοδιακό τρόπο την 9η νίκη του και δεύτερη επί του συμπολίτη του φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού μετά από ρίψη κροτίδας 6 λεπτά και 3 δεύτερα πριν το τέλος ο αγώνας διεκόπη προσωρινά από τους διαιτητές που εν συνεχεία ζήτησαν την εκκένωση του κλειστού της Πυλαίας για να μη διακόψουν οριστικά την αναμέτρηση. Το παιχνίδι άρχισε και πάλι μετά από περίπου 45 λεπτά διακοπής.

Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε νικητής, 56-49, του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη, για την 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε με… επεισοδιακό τρόπο την 9η νίκη του και δεύτερη επί του συμπολίτη του φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού μετά από ρίψη κροτίδας 6 λεπτά και 3 δεύτερα πριν το τέλος ο αγώνας διεκόπη προσωρινά από τους διαιτητές που εν συνεχεία ζήτησαν την εκκένωση του κλειστού της Πυλαίας για να μη διακόψουν οριστικά την αναμέτρηση.

Το παιχνίδι άρχισε και πάλι μετά από περίπου 45 λεπτά διακοπής.

Ο Τσόχλας σημείωσε τους 9 από τους 13 τελευταίους πόντους του «Δικέφαλου», ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Τσαϊρέλης με 13π. Μούρτος (13π.) και Ασημακόπουλος (11π.) οι κορυφαίοι του Άρη που πλέον μετρά 6 νίκες – 9 ήττες και έχει 21 βαθμούς.

Με δύο τρίποντα από Κούπερ και από ένα των Κασελάκη, Τσαϊρέλη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-3, μετά το τζάμπολ. Η αντίδραση του Άρη είχε ως αποτέλεσμα το 17-7, αλλά με τον Τσαϊρέλη να μετρά 7 πόντους και τον Κούπερ 6, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +9, 20-11, με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Συνέχισε να υπερτερεί χάρη στην ευστοχία των παικτών του από την περιφέρεια, την ώρα που Ασημακόπουλος και Τσακαλέρης πάλευαν για τον Άρη. Με ένα ακόμη τρίποντο του Κούπερ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 27-15 και λίγο αργότερα 29-19. Το 29-22 δια χειρός Βεζένκοφ επέτρεπε στον Άρη να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όπως ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε με διψήφιο νούμερο πόντων, 34-22 με τρίποντο του Δέδα και καλάθι του Μπόγρη.

Το μόνο που κατάφερε μέχρι το ημίχρονο ο Άρης ήταν να μειώσει και πάλι στους +9, 34-25, καθώς ο Μούρτος ευστόχησε έξω από τα 6.75 για τους φιλοξενούμενους.

Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν με την ίδια ευστοχία από την περιφέρεια, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης για να «ροκανίσει» σιγά σιγά τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 9-16 σ΄ αυτό το 3ο δεκάλεπτο, ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι, προς δυσαρέσκεια των φιλάθλων του ΠΑΟΚ. Ο Άρης μείωσε μάλιστα στον πόντο, 39-38, με τρίποντο του Ασημακόπουλου.

Μπόγρης και Πέιν έδωσαν λύσεις την κρίσιμη στιγμή, 43-38, με τον Βεζένκοφ να βάζει «φωτιά» όταν ευστόχησε έξω από τα 6.75 για το 43-41 να αποτελεί και σκορ 3ης περιόδου. Με την ατμόσφαιρα τετατμένη στις κερκίδες ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο,. Ο Τσόχλας «έγραψε» το 45-41 και ο Χαρίσεις με κάρφωμα απάντησε 45-43.

Ο Τσόχλας «μίλησε» μία ακόμη φορά 47-43. Ακολούθησε τεχνική ποινή στον Τσακαλέρη του Άρη, αλλά και μία τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ, αναταραχή που εκμεταλλεύτηκε κάποιος ανεγκέφαλος οπαδός εκσφενδονίζοντας μία κροτίδα (είχε προηγηθεί ρίψη και άλλων κροτίδων από την αρχή του αγώνα).

Η τελευταία έπεσε κοντά στον πάγκο του Άρη. Παίκτες και τεχνικό τιμ των φιλοξενούμενων αποχώρησαν τρέχοντας στ’ αποδυτήρια, με εναπομείναντα χρόνο 6.03′ πριν τη λήξη και τους διαιτητές να διακόπτουν προσωρινά τον αγώνα.

Στη συνέχεια, οι διαιτητές αποφάνθηκαν πως έπρεπε να εκκενωθεί το κλειστό της Πυλαίας δίνοντας προθεσμία 30 λεπτών στη γηπεδούχο ΚΑΕ, αφού σε διαφορετική περίπτωση, οι διαιτητές θα διέκοπταν οριστικά την αναμέτρηση εις βάρος του ΠΑΟΚ. Ακολούθησαν εκκλίσεις από τα μικρόφωνα από τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ (Νίκος Σταυρόπουλος και Κώστας Χαραλαμπίδης) και τελικά από τις 23:06 ώρα Ελλάδας όταν διεκόπη ξανάρχισε στις 23:46.

Ο Τσόχλας αποδείχτηκε μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ σημειώνοντας τους 5 από τους 9 πόντους του «Δικέφαλου» μέχρι τη λήξη. Ο Τσόχλας εξάλλου είχε πετύχει και τα δύο τελευταία καλάθια του ΠΑΟΚ πριν τη διακοπή, δηλαδή στα τελευταία λεπτά είχε πετύχει τους 9 από τους 13 πόντους των γηπεδούχων.

Ο Άρης είχε μειώσει σε 47-45, μετά τη διακοπή με καλάθι του Μούρτου και λίγο αργότερα, 51-47 από τον Αθηναίου, αλλά ήταν σ’ αυτό το σημείο που το τρίποντο του Τσόχλα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ, μέχρι το τελικό 56-49.

Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Κ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 9, Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 3, Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3, Λιάπης.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3, Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5, Μούρτος 13, Αθηναίου 7.

Πέρασαν από πάνω τους και έστειλαν τη σειρά σε Game 7 (vid)

Απίστευτα πράγματα από τους Τίμπεργουλβς, οι οποίοι πάτησαν με 115-70 τους Νάγκετς στην Μινεσότα, ισοφάρισαν σε 3-3 και έστειλαν την σειρά σε Game 7.