Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
«Οξυγόνο» για τον Απόλλωνα, στη ζώνη του υποβιβασμού ο Ίκαρος

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλων επικρατώντας, 71-65, του Ικάρου στην Πάτρα, για τη 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί μετρούν 21 βαθμούς με 6 νίκες-9 ήττες, ενώ ο Ίκαρος παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού με 19 βαθμούς (4 νίκες-11 ήττες).

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλων επικρατώντας, 71-65, του Ικάρου στην Πάτρα, για τη 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί μετρούν 21 βαθμούς με 6 νίκες-9 ήττες, ενώ ο Ίκαρος παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού με 19 βαθμούς (4 νίκες-11 ήττες). Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Νίκος Αργυρόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης, καθώς σημείωσε 16 πόντους από το 26.40΄ (41-46) μέχρι τη λήξη του αγώνα. Ο Ιβάν Άσκα με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, έκανε ό,τι μπορούσε για να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του φέτος ο Ίκαρος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Απόλλων με τρίποντα από Ουίλσον και Μιλουτίνοβιτς προηγήθηκε 12-8, αλλά ο Ίκαρος απαντούσε με πολυφωνία στην επίθεση, για να προηγηθεί 16-17 πριν ολοκληρωθεί στο 21-21 η πρώτη περίοδος. Κλειστό και αμφίρροπο παρέμεινε το παιχνίδι στη 2η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τον Μιλουτίνοβιτς να μετρά 10 πόντους, 9 ο Ουίλσον με 6 ριμπάουντ, όσα είχε μαζέψει και ο Ντάνιελ για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, οι 11 πόντοι του Άσκα, μαζί με τους 8 του Σάντον και τους 5 του Μανωλόπουλου διατηρούσαν σε διεκδίκηση νίκης την ομάδα της Χαλκίδας που προηγήθηκε με ένα καλάθι, 33-35, στο ημίχρονο.

Διαρκείς εναλλαγές στην 3η περίοδο (14 στο σύνολο του χρόνου) όσον αφορά στο προβάδισμα, με τον Νίκο Αργυρόπουλο να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του μέχρι το 30΄ (53-53), μετά το 41-46 στο 26.40΄΄. Στρναντ και Μανωλόπουλος ήταν οι δύο παίκτες που κρατούσαν «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους σ’ αυτό το διάστημα. Στη 4η περίοδο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 57-57 στο 32ο λεπτό. Σ’ αυτό το σημείο, η ομάδα της Πάτρας πίεσε στην άμυνα και ξέφυγε με 67-57 στο 34′, αφού ο Αργυρόπουλος είχε ευστοχήσει σε δύο τρίποντα. Ο Απόλλων είχε ξεκινήσει με επιμέρος σκορ 14-4 την 4η περίδο, αλλά ο Άσκα δεν είχε πει την τελευταία λέξη για τον Ίκαρο. Με οκτώ σερί δικούς του πόντους μείωσε σε 69-65 στο 38». Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες εκατέρωθεν, ο Αργυρόπουλος έδωσε ασίστ στον Ουίλσον, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό, 71-65 με λέι απ στα 15» για τη λήξη.