Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Ο Πανιώνιος πέρασε με 87-73 από τα Ιλίσια

Ο Πανιώνιος πάτησε... γκάζι στην 4η περίοδο στα Ιλίσια, πέρασε νικηφόρα, 87-73, επί του Ηλυσιακού, για την 20ή αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Στην τελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι με 5 νίκες - 15 ήττες στο ντεμπούτο του Κουστένη στην τεχνική ηγεσία.

Ο Πανιώνιος πάτησε… γκάζι στην 4η περίοδο στα Ιλίσια, πέρασε νικηφόρα, 87-73, επί του Ηλυσιακού, για την 20ή αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Στην τελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι με 5 νίκες – 15 ήττες στο ντεμπούτο του Κουστένη στην τεχνική ηγεσία.

Στην τελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι με 5 νίκες – 15 ήττες στο ντεμπούτο του Κουστένη στην τεχνική ηγεσία. Πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου αναδείχτηκε ο ΜακΚόλουμ με 27 πόντους, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο ήταν ο Μίλμπουρν (22 πόντους).

Από 12 πρόσθεσαν Κάρτερ και Σαλούστρος, ενώ 10 είχε και ο Βασίλης Σίμτσακ από πλευράς φιλοξενούμενων. Για τους γηπεδούχους, οι έμπειροι Χατζής, Δορκοφίκης δεν πρόσθεραν στην ομάδα τα αναμενόμενα. Ο Πίγκραμ πέτυχε 28 πόντους, ενώ ο Καυκής με 15 ήταν ο μόνος άλλος με διψήφιο νούμερο πόντων για την ομάδα των Ιλισίων που συμβιβάστηκε με την 4η διαδοχική ήττα της.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη 2η περίοδο ο Ηλυσιακός απάντησε με επιμέρους σκορ 33-17! Με τον Πίγκραμ να φτάνει τους… 17 πόντους μέχρι το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 44-38 στο 20΄. Η ομάδα των Ιλισίων προηγήθηκε και με +9, 47-38, όταν ο Πίγκραμ αύξησε σε 20 τους πόντους του, με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Πανιώνιος «ροκάνισε» τη διαφορά, ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να εναλάσσεται διαρκώς.

Ο ΜακΚόλουμ ισοφάρισε σε 59-59, στο 30΄ και η 4η περίοδος βρήκε τους δύο αντιπάλους να ξεκινούν από το… μηδέν. Ο Μίλμπουρν πήρε από το χέρι τον Πανιώνιο, πετυχαίνοντας διαδοχικούς πόντους. Με 8 δικούς του πόντους, οι «κυανέρυθροι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-3 στις αρχές της 4ης περιόδου, 62-70. Ο Ηλυσιακός έκανε πολλά λάθη για έναν τόσο κρίσιμο αγώνα στην προσπάθεια παραμονής ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με… 24!

Στον αντίποδα, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πίεσαν στην άμυνα, κάτι που φαίνεται και από τα 15 κλεψίματα που έκαναν στο 40αλεπτο. Ο Πανιώνιος κατάφερε να ξεφύγει με 66-82, 2 λεπτά πριν το τέλος, σημείο που ο Ηλυσιακός πλέον συμβιβάστηκε με το αρνητικό αποτέλεσμα, μέχρ το τελικό 73-87 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Γεωργιάδης

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 44-38, 59-59, 73-87

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης):
Καυκής 15 (3), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Ντεβέντορφ 5, Χατζής 2 (5 ασίστ), Δορκοφίκης, Στέφενς 8, Ιωάννου 7, Τζουγκαράκης, ΕμΜποντζ 6, Πέτροβιτς, Πίγκραμ 28 (3)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
ΜακΚόλουμ 27 (4), Σταμάτης, Ντούβνιακ, Κάρτερ 12 (1), Μίλμπουρν 22 (3), Αθανασούλας, Μπατής 3 (1), Σκορδίλης 1, Μισέλ, Σίμτσακ 10, Κυρίτσης, Σαλούστρος 12 (2)

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.