Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Στα πλέι οφ ο ΚΑΟΔ, τελευταία αγωνιστική για παραμονή ο Πανελευσινιακός

Ο ΚΑΟΔ δεν... συγκινήθηκε από τη δύσκολη θέση του Πανελευσινιακού όσον αφορά στην παραμονή στην Α1 ανδρών και επικράτησε 81-68 της ομάδας της Ελευσίνας στη Δράμα και εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή στα πλέι οφ για την 25η και προτελευταία αγωνιστική.

Ο ΚΑΟΔ δεν… συγκινήθηκε από τη δύσκολη θέση του Πανελευσινιακού όσον αφορά στην παραμονή στην Α1 ανδρών και επικράτησε 81-68 της ομάδας της Ελευσίνας στη Δράμα και εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή στα πλέι οφ για την 25η και προτελευταία αγωνιστική.

Ο Λάζερικ Τζόουνς σημείωσε 20 πόντους για τους γηπεδούχους που θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε πλέι οφ, 16 πρόσθεσε ο Μάρκοβιτς, 15 ο Ζάρας και 11 ο Μπράουν. Ο Κάιλς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Ελευσίνας με 19. Μετά τη νίκη του Ηλυσιακού, η υπόθεση παραμονής θα κριθεί στις 3 Μαϊου για τους ηττημένους, όταν ο Πανελευσινιακός υποδέχεται την ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Ο Πανελευσινιακός χρειάζεται μία νίκη επί της Νέας Κηφισιάς στην Ελευσίνα για να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια» ή να ηττηθεί ο Ηλυσιακός από το Ρέθυμνο στην Κρήτη και ο Ίκαρος από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, αφού υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία.

Με τους Μπράουν, Μάρκοβιτς και Μπάβτσιτς… ζεστούς ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 23-12 στο 10ο λεπτό. Ο Πανελευσινιακός είχε 0/9 τρίποντα στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Πολυφωνία στο σκοράρισμα στον αντίποδα και πίεση στην άμυνα επέτρεψε στην ομάδα της Δράμας να πάει με +11 στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο, 39-28, ενώ είχε προηγηθεί και με +17 νωρίτερα…34-17.

Η ομάδα της Ελευσίνας αντέδρασε στην 3η περίοδο μειώνοντας σε 39-33. Τι κι αν ο ΚΑΟΔ έμεινε… άποντος για τα πρώτα 5 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο; Οι παίκτες του Σκαραφίγκα δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν επαρκώς για να προηγηθούν.

Ο Παπαμακάριος ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Πανελευσινιακού μετά από 12 ανεπιτυχείς προσπάθειες (1/13), με τους Τζόουνς και Ζάρα να τιμωρούν με δύο διαδοχικά σουτ έξω από τα 6.75 τον Πανελευσινιακό για την… αυθάδειά του, 50-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα με τον Ζάρα να ευστοχεί στο 10ο στα 28 τρίποντα της ομάδας του για το 76-64. Ο Πανελευσινιακός δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο και ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την 12η νίκη του και 8η εντός έδρας, 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουρσανίδης Γ., Βαρδάλος

ΚΑΟ Δράμας (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 20, Στίγκερς 2, Μπράουν 11, Βον 4, Μάρκοβιτς 16, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 15, Μπένας 4, Κολοβής 2

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3, Αράπης 2, Κάιλς 19, Τζόουνς 13, Φίσερ 5, Μελισσαράτος 14, Τέρνερ 6, Ούζας 2, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι