Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Νίκη ελπίδα του Ηλυσιακού επί του ΠΑΟΚ στα Ιλίσια

Ο Ηλυσιακός κατάφερε στην εκπνοή της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να προστατεύσει την έδρα του με 78-77 από τους Θεσσαλονικείς, που ήθελαν το «διπλό» για να εξασφαλίσουν την τέταρτη θέση της Α1 Ανδρών. Πλέον, στην τελευταία θέση της Α1 Ανδρών ισοβαθμούν Ηλυσιακός, Ικαρος και Πανελευσινιακός με 32 βαθμούς και τα πάντα θα κριθούν στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Συμπλοκή ανάμεσα σε άνδρες ασφαλείας των ΜΑΤ και οπαδούς του Ηλυσιακού υπήρξε στο ημίχρονο του αγώνα.

Ο Ηλυσιακός κατάφερε στην εκπνοή της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να προστατεύσει την έδρα του με 78-77 από τους Θεσσαλονικείς, που ήθελαν το «διπλό» για να εξασφαλίσουν την τέταρτη θέση της Α1 Ανδρών.

Πλέον, στην τελευταία θέση της Α1 Ανδρών ισοβαθμούν Ηλυσιακός, Ικαρος και Πανελευσινιακός με 32 βαθμούς και τα πάντα θα κριθούν στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Συμπλοκή ανάμεσα σε άνδρες ασφαλείας των ΜΑΤ και οπαδούς του Ηλυσιακού υπήρξε στο ημίχρονο του αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Καυκής (15π.), Χατζής (14π.) και Βαβάτσικος (14π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούπερ με 11 πόντους.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από το τζάμπολ της, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο δεύτερο δεκάλεπτο ακόμη και με +15 πόντους (47-32 στο 18′), μετά από επιμέρους σκορ 25-13.

Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε στα ριμπάουντ, βρήκε τους αιφνιδιασμούς (6/7) και με εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και κράτησαν τους γηπεδούχους στο 8 πόντους, μείωσαν σε 55-53 στο 30′.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι μοιραία να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Πίγκραμ να εξαργυρώνει τις τρεις βολές από φάουλ του Πέιν στην εκπνοή και να διαμορφώνει το τελικό 78-77 για την ομάδα των Ιλισίων.

Πλέον ο Ηλυσιακός χρειάζεται νίκη στην τελευταία αγωνιστική στο Ρέθυμνο απέναντι στον ΑΓΟΡ για να ελπίζει στην παραμονή, σε διαφορετική περίπτωση αποχαιρετά τα μεγάλα σαλόνια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδη, Μπήτη, Διαμαντή

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-34, 55-53, 78-77

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης): Καυκής 15(1), Φακοπουλίδης, Χατζής 14, Ζούμπος , Δορκοφίκης 7(2), Βαβάτσικος 14(1), Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης 8, Μποντζ 9, Πίγκραμ 9.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος):
Πέιν 8(2), Κούπερ 11(3), Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 9(2), Τσαϊρέλης 9, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 9(1), Καλλές , Μπόγρης 10, Κασελάκης 9(1).

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι