Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Έστω και δύσκολα ο ΠΑΟ νίκησε 59-56 τον Ολυμπιακό

Με «νύχια και με δόντια» ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε το ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 59-56 του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να τους υποδέχονται την προσεχή Δευτέρα στο ΣΕΦ (19:45) με στόχο την ισοφάριση της σειράς.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αναδειχθεί νικητής σε έναν παιχνίδι που είχε 1/20 (!) τρίποντα, ενώ για περίπου 9 λεπτά στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι!

Στον αντίποδα, οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσαν σοβαρό μπάσκετ από το 30′ μέχρι το 39′, έτρεξαν σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά λάθη και άστοχα τρίποντα τον κράτησαν μακριά από ένα σπουδαίο διπλό που θα τον έφερνε πιο κοντά στον τίτλο.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Γιόνας Ματσιούλις με 15 πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό προσπάθησε ο Περπέρογλου με αντίστοιχους πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο στη δοκιμασμένη… συνταγή του «εγκλωβισμού» του Σπανούλη και πετυχαίνοντας το στόχο του (1π. σε 10 λεπτά ο αρχηγός του Ολυμπιακού) δε δυσκολεύτηκε να κυριαρχήσει μέσα στο παρκέ.

Σε αυτή την κυριαρχία ξεχώρισαν ο έλεγχος των ριμπάουντ και φυσικά τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας των «ερυθρολεύκων» στα σουτ εντός πεδιάς, όπου σούταραν με 2/14 (0/6 τρίποντα, 2/8 δίποντα). Την ίδια στιγμή Λάσμε κοντά στο καλάθι και Ματσιούλις από την περιφέρεια οδήγησαν την «πράσινη» επίθεση, που στο 8′ εκτόξευσε τη διαφορά στους +15 (19-4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε από τα 6.75 (μέτρησε 4/8 τρίποντα) και ήταν πιο δημιουργικός, αλλά και πάλι ήταν άστοχος στις βολές (2/7) και δεν είχε ενέργεια στο παιχνίδι του.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός των 0/9 τριπόντων μέχρι το ημίχρονο εξαργύρωσε τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και τη διάρκεια των Λάσμε, Ματσιούλις στην επίθεση. Ωστόσο, ο «πράσινος» σέντερ φορτώθηκε με 3 φάουλ, δημιουργώντας τον πρώτο πονοκέφαλο στον Αλβέρτη.

Το θετικό, πάντως, για τον Ολυμπιακό ήταν ότι στο 19′, μετά από πολύτιμη προσφορά του Περπέρογλου στην επίθεση (9π. στο β’ δεκ.), μάζεψε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και την κράτησε μέχρι το ημίχρονο (35-26).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και επικεντρώνοντας το παιχνίδι του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με πρωταγωνιστές του Πρίντεζη και Ντάνστον μείωσε στο 25′ τη διαφορά στους -2 (38-36), μετά από επιμέρους σκορ 3-10.

Ωστόσο, η αστοχία έκανε την επανεμφάνιση της, οι «ερυθρόλευκοι» με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Σλούκα προσπάθησαν μάταια να πλησιάσουν από τα 6.75 (0/4), τη στιγμή που Ματσιούλις και Γκιστ έδωσαν το απαραίτητο ξέσπασμα, με το οποίο οι «πράσινοι» εξασφάλισαν και πάλι μία διψήφια διαφορά (51-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος για την ανατροπή και με σεμιναριακή άμυνα κράτησε τον Παναθηναϊκό στο απόλυτο μηδέν για περίπου 9 λεπτά, τη στιγμή που ο ίδιος έτρεξε σερί 12-0 και ανέκτησε το προβάδισμα με 53-51 στο 39′, μετά από 2 κολλητά τρίποντα από Σπανούλη και Λοτζέσκι. Και πάλι όμως αυτό δεν ήταν αρκετό…

Ο Λάσμε ισοφάρισε σε 53-53 και με τους Σπανούλη, Λοτζέσκι να προσπαθούν μάταια να πάρουν τη νίκη από τα 6.75 (έχασε 3 ο πρώτος και 2 ο δεύτερος) και διαδοχικά λάθη ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι σε μειονεκτική θέση και τελικά έχασε μία σίγουρη νίκη μέσα από τα χέρια του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας-Τανατζής-Ταβουλαρέας