Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο ΠΑΟΚ... βομβάρδισε τον Πανιώνιο με τρίποντα στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ… βομβάρδισε τον Πανιώνιο με τρίποντα στο τέλος

Μετά από το «break» στη Νέα Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο πιο δύσκολα από ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ (ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 81-63) στην Πυλαία, πέτυχε το 2-0 και απέχει μια νίκη από την 3η θέση.

Μετά από το «break» στη Νέα Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο πιο δύσκολα από ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ (ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 81-63) στην Πυλαία, πέτυχε το 2-0 και απέχει μια νίκη από την 3η θέση.

Ισορροπημένο το ματς από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (2-4, 7-4, 11-11, 13-16), με το σκηνικό να διαφοροποιείται στη δεύτερη περίοδο. Διάστημα που ο ΠΑΟΚ με αμυντική αποτελεσματικότητα και καλύτερες επιθετικές επιλογές (Δέδας, Πέιν, Μαργαρίτης), με σερί 19-8, απέκτησε διαφορά 10 πόντων (36-26).

Ο Ντούβνιακ φρόντισε να μη χάσει ο Πανιώνιος την επαφή του με το καλάθι (19’ 38-33), με τον «Δικέφαλο» να… πατά γκάζι και σκοράροντας από μέση και μακρινή απόσταση να ανοίγει την απόσταση από τον αντίπαλό του στους 12 πόντους (25’ 47-35).

Με πίεση σε όλο το γήπεδο (πρακτική που παραδόξως τους κράτησε χωρίς φάουλ ως το 29’) και εκτέλεση, κατά βάση, από τον Λάνγκφορντ, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στους 3 πόντους (51-48), για να… αποκαταστήσει την τάξη για τον ΠΑΟΚ ο Τσαϊρέλης.

Οι διαδοχικοί πόντοι του 26χρονου φόργουορντ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους (30’ 55-48). Τρίποντο από τον Τσόχλα στο 31’ έδωσε στον ΠΑΟΚ «αέρα» 8 πόντων (58-50), διαφορά που «έπεσε» στο καλάθι σε 3 λεπτά (33’ 59-57), με τον Πανιώνιο να εκφράζεται με τους ΜακΚόλουμ, Κάρτερ, Μίλμπουρν. Εκεί «όπλισε» δυναμικά ο ΠΑΟΚ και με σερί 20-2 (38’ 79-59), «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα o ΕΣΑΚΕ, μέσω του προέδρου του, Γιώργου Χαλβατζάκη, βράβευσε τον Σούλη Μαρκόπουλο για το ρεκόρ των 600 αγώνων, ως προπονητής σε επίπεδο Α’ και Α1 Εθνικής κατηγορίας, που έκανε στο εκτός έδρας ματς του ΠΑΟΚ, για την ημιτελική φάση των πλει οφ, με την Κηφισιά (8/5). Χθες ο τεχνικός του «Δικεφάλου» έδωσε οδηγίες από τον πάγκο, σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας, για 605η φορά.

*Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ολυμπιονίκη, Παναγιώτη Ποικιλίδη, μέλους τα τελευταία χρόνια του διοικητικού συμβουλίου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, που έχασε τη ζωή του την Παρασκευή (23/5), προδομένος από την καρδιά του, τηρήθηκε πριν αρχίσει το ματς. Ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, Μπάνε Πρέλεβιτς, επιπλέον, κατέθεσε λουλούδια σε σημείο που στήθηκε στο γήπεδο για τον αποθανόντα.

* Μεταξύ των θεατών της αναμέτρησης ήταν οι άλλοτε καλαθοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, Κώστας Βασιλειάδης, Μιχάλης Γιαννακίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

Οι διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Γκούμας

ΠΑΟΚ: Πέιν 10, Κούπερ 13 (2), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 11 (2), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης,

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:
ΜακΚόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 16 (1), Μίλμπουρν 2 , Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος Λάνγκφορντ 14 (1), Μισέλ 3, Σύμτσακ 4, Σαλούστρος

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.