Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ήχηρη απάντηση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ και πάει για μπρέικ στο ΟΑΚΑ

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και στα 40 λεπτά του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 89-64 τον κυπελλούχο Ελλάδας στο ΣΕΦ και την Πέμπτη επιστρέφουν στο ΟΑΚΑ (19:45) με στόχο να ολοκληρώσουν το «break» που τους γλίστρησε από τα... χέρια στον πρώτο αγώνα.

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και στα 40 λεπτά του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 89-64 τον κυπελλούχο Ελλάδας στο ΣΕΦ και την Πέμπτη επιστρέφουν στο ΟΑΚΑ (19:45) με στόχο να ολοκληρώσουν το «break» που τους γλίστρησε από τα… χέρια στον πρώτο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός είδε στην αποψινή αναμέτρηση μία πεντάδα να τελειώνει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Γιώργο Πρίντεζη με 18 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (18/35διπ., 13/25τριπ.), ήταν πιο δημιουργικός με 21 ασίστ, ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (36 έναντι 28). Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός που δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Τζέιμς Γκιστ ήταν και πάλι απογοητευτικός σε ευστοχία, ενώ είχε μόνο τους Διαμαντίδη (12π.) και Μαυροκεφαλίδη (17π.) να παλεύουν για την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός παρέσυρε με το χειμαρρώδη ρυθμό του τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο, απέδωσε αποτελεσματικά στην άμυνα και με τους περιφερειακούς του να εκτελούν από τα 6.75 (6/9 τρίποντα) δε δυσκολεύτηκε να οικοδομήσει γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας, απέναντι στους «πράσινους» που τα… έσπασαν στα σουτ εντός πεδιάς (5/15) και είδαν τους Φώτση, Λάσμε και Ματσιούλις να συμπληρώνουν γρήγορα από 2 φάουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρηδες στο σκοράρισμα τους Λοτζέσκι και Πρίντεζη (από 8 πόντους) ξέφυγαν με +16 πόντους στο 8′ (23-7), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +17 (29-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε στροφές (7π.) και έδωσε βοήθειες στον Διαμαντίδη που ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση στο πρώτο, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη δημιουργία (11 ασίστ), πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και με την περιφέρεια να συνεχίζει το έργο της έγραψε στο 17′ το +21 (46-25), μετά από δύο κολλητά τρίποντα (Σπανούλης, Πέτγουεϊ). Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει στόχο και μοιραία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -19 (48-29).

Με 14/43 σουτ εντός πεδιάς ο Παναθηναϊκός δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσει την ανατροπή ούτε στην τρίτη περίοδο και μοιραία μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -21 (46-67). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να έχει μετατρέψει σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι και να φτάνει άνετα στο τελικό 89-64.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Πηλοΐδης-Φούφης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2), Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 5 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 8 (2), Πρίντεζης 18 (2), Μάντζαρης 11 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 4, Κάρι 3 (1), Φώτσης 8, Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 12 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8 (1), Ράιτ 2.

Από έλεγχο αντιντόπινγκ Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Ούκιτς και Κάρι

Από έλεγχο αντιντόπινγκ πέρασαν τέσσερις παίκτες των «αιωνίων», μετά το τέλος και του δεύτερου αγώνα μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ στη σειρά των τελικών των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών. Συγκεκριμένα, από τους «ερυθρόλευκους» επιλέχθηκαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Ματ Λοτζέσκι, ενώ από τους «πράσινους» οι Ρόκο Λένι Ούκιτς και Ραμέλ Κάρι.

Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο τελικό είχαν περάσει από έλεγχο αντιντόπινγκ οι Ζακ Ράιτ και Στεφάν Λάσμε από τον Παναθηναϊκό και οι Βασίλης Σπανούλης και Σέντρικ Σίμονς από τον Ολυμπιακό.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.