Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ και μείωσε σε 2-1

«Ζωντανός» στη διεκδίκηση της 3ης θέσης της Α1 Ανδρών έμεινε ο Πανιώνιος μετά τη νίκη του με 75-57 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, με την οποία μείωσε τη σειρά των «μικρών τελικών» σε 2-1.

Πλέον, οι «κυανέρυθροι» στοχεύουν σε «διπλό» την προσεχή Κυριακή (17:30) στο κλειστό της Πυλαίας για να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη στείλουν σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι.

Σε διαφορετική περίπτωση ο ΠΑΟΚ με υπεράσπιση της έδρας του κατακτά την 3η θέση.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Ντι Τζέι Κούπερ, καθώς ο Αμερικανός στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχε αντιπαράθεση με οπαδό του Πανιωνίου, που τον προκάλεσε.

Ο Κούπερ έχασε την ψυχραιμία του και κατευθύνθηκε προς το μέρος του για να ακολουθήσει ένταση και εν συνεχεία η αποβολή του. Μάλιστα οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα το επεισόδιο, γράφοντας ότι ο Αμερικανός γκαρντ έσπρωξε τον οπαδό. Ωστόσο, δεν κράτησαν το δελτίο του και το θέμα θα λυθεί στον αθλητικό δικαστή.

Πρώτος σκόρερ των «κυανέρυθρων» ο Λάντον Μίλμπουρν με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 19 και 5 ασίστ. Από τον ΠΑΟΚ κανείς παίκτης δεν τελείωσε τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά και κατάφερε στο 6′ να βρεθεί στο +10 (14-4), μετά από τρίποντο του Κάρτερ, ενώ με τον Μίλμπουρν να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση (6 διαδοχικοί πόντοι) οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-12).

Στη δεύτερη περίοδο η αποτελεσματική άμυνα των γηπεδούχων (κράτησε τον ΠΑΟΚ στους 9 πόντους), σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ συνέβαλαν ώστε ο Πανιώνιος να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 22-9 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +23 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (44-21).

Τυπικής διαδικασιας το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει τον Κούπερ, να τα… σπάει από τα 6.75 (3/19 τρίποντα) και να υποπίπτει σε συνολικά 15 λάθη. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι με συγκέντρωση έφτασαν άνετα στο τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 44-21, 64-40, 75-57

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας-Πουρσανίδης Γ.-Τζαφλέρης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19, Σταμάτης, Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 3 (1), Μίλμπουρν 20 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3 (1), Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 4, Μίτσελ 7, Σίμτσακ 9, Σαλούστρος 1.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς 8 (1), Τσαϊρέλης 7, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5, Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης 1, Λιάπης.

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος