Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Πρώτη νίκη για το Ρέθυμνο με 72-66 κόντρα στον ΚΑΟΔ

Την πρώτη νίκη του στην εφετινή Α1 Ανδρών πανηγύρισε στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» το Ρέθυμνο. Οι Κρήτες επικράτησαν 72-66 του ΚΑΟΔ, στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους Δραμινούς στην πρώτη απώλειά τους.

Το Ρέθυμνο πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο, βασιζόμενο στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σίμπσον, Σάφτενααρ και τον Φαγιέ ελεγκτή της… εναέριας κυκλοφορίας, κατάφεραν με τη λήξη της τρίτης περιόδου να βρεθούν στο +11 (52-41). Ωστόσο, τα πολλά λάθη (18) και η χαλαρή άμυνα επέτρεψε στους Δραμινούς να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ο Ζάρας… πήρε το όπλο του από τα 6.75 (2 διαδοχικά), ο Άτκινς έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και ο ΚΑΟΔ μείωσε στο 36΄ σε 60-57. Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση και στην επίθεση ο Φαγιέ, ο οποίος σημειώνοντας τους 11 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδήγησε εκ τους ασφαλούς τους Κρήτες στη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός-Μητσόπουλος-Βαρδάλος

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 13 (1), Σχίζας 2, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 11, Κάουνσιλ 4, Αλεν 9 (2), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 19 (1), Χειλάρης, Σίνης, Κράβτσιτς 4.

ΚΑΟΔ (Κώστας Μεξας): Σλαφτσάκης 5, Τζόνσον 7, Γεωργάκης 2, Ατκινς 16 (1), Οντομ 4, Σπυριδωνίδης 2, Μίτσελ 1, Ζάρας 12 (2), Λόι 13 (2), Χρυσικόπουλος 4.

Μόλις 2/8 προέβλεψαν σωστά: Ποιοι βρήκαν τα ζευγάρια του Final 4 και ποιοι πήγαν… κουβά (vids+pic)

Τι είχαν προβλέψει οι Βεζένκοφ, Ντόντσιτς, Τζόκοβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Ράις, Μπατίστ, Τζινόμπιλι και Ούντοχ πριν τα playoffs της Euroleague.