Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Εσπασε το «ρόδι» ο Απόλλων, δεύτερη ήττα για τον Πανελευσινιακό

Την πρώτη νίκη του στην εφετινή Α1 Ανδρών πανηγύρισε στην Πάτρα ο Απόλλων. Οι Αχαιοί επικράτησαν 91-82 του Πανελευσινιακού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους «σταχυοφόρους» στη δεύτερη απώλειά σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με τον Πεν (29 πόντοι) να οδηγεί στην επίθεση τον Απόλλωνα από τα πρώτα λεπτά και τον Γκάλογουεϊ (8 ασίστ) να μοιράζει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, οι Αχαιοί ξέφυγαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο σκορ και δεν απώλεσαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και έφεση στη δημιουργία, κάτι που φαίνεται και από τις 24 ασίστ των παικτών του Νίκου Βετούλα, ο Απόλλων έβρισκε τις λύσεις κάθε φορά που ο Πανελευσινιακός επιχειρούσε την ανατροπή.

Τελευταία απόπειρα των φιλοξενουμένων ήταν στο 33΄, όταν και μείωσαν σε 78-76. Ωστόσο, η άμυνα των Αχαιών «έσφιξε», ο Σκορδίλης (πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους) ανέλαβε δράση στην επίθεση και ο Απόλλων έφτασε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 91-82 στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης-Πουρσανίδης Γ.-Παντελίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 17, Αργυρόπουλος 4 (1), Γκάλογουεϊ 15 (2), Πεν 29 (5), Φιτζπάτρικ 17 (2), Αντωνάκης, Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν, Μολφέτας 6 (2).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Μάρεϊ 10, Αθανασούλας 5, Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 11, Τζόνσον 12 (4), Καλλές 2, Αβραμίδης.

Ο Ματέο υποκλίθηκε στον Μπαρτζώκα: «Είναι ηγέτης, έχει βάλει τη σφραγίδα του στον Ολυμπιακό»

Ο Τσους Ματέο μίλησε για τον ημιτελικό της Euroleague μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και του Ολυμπιακού