Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο ΠΑΟΚ πέρασε και από τη Δράμα με 68-64 επί του ΚΑΟΔ

Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας με 68-64 του ΚΑΟΔ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στη ρακέτα (μάζεψε συνολικά 20 επιθετικά ριμπάουντ), ο ΚΑΟΔ είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε με 18-11 στο 9’, χρονικό σημείο στο οποίο άρχισε να «αφυπνίζεται» ο ΠΑΟΚ.

Βελτιώνοντας την αμυντική συμπεριφορά του και με βασικούς εκφραστές του τους Λάνγκφορντ, Κακαρούδη, ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 6-14, με το οποίο πήρε τα ηνία στο ματς στο 15’ (24-25). Ανέβασε τη διαφορά του στο 18’ στους 4 πόντους (29-33) και στο 25’ στους 7 (35-42), έχοντας καταλυτική την επιθετική δράση του Τσόχλα.

Οι Δραμινοί δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, μείωσαν αρχικά στο… μισό καλάθι (27’ 43-44), ισοφάρισαν στο 32’ (51-51) και απέκτησαν εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 35’ (57-53), με τους Ζάρα, Λο, να σκοράρουν ποικιλοτρόπως.

Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σερί 0-10 (Κάρτερ, Χαραλαμπίδης, Βον), έγινε, για μια ακόμη φορά «οδηγός» στο ματς (57-63), με τους γηπεδούχους νε πλησιάζουν στο καλάθι (61-63), με τον Ζάρα να εκτελεί τέσσερις βολές (από φάουλ και τεχνική ποινή στους Θεσσαλονικείς), 1.31’ πριν τη λήξη του ματς (νωρίτερα τεχνική ποινή και απομάκρυνση από τον πάγκο είχε ο πρόεδρος του ΚΑΟΔ, Αριστείδης Ιωαννίδης).

Με τρίποντο, στα 31’’ πριν το τέλος, ο Χαραλαμπίδης έδωσε «αέρα» 5 πόντων στον ΠΑΟΚ (61-66), για να πράξει όμοια για τους γηπεδούχους ο Ζάρας (64-66), με 22’’ να απομένουν για τη λήξη.

Με τον Χαραραλαμπίδη να ευστοχεί σε 2/4 βολές, μετά από δύο κερδισμένα φάουλ (έβαλε μία στα 21’’ και άλλη μια στα 13’’ πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα) και τον Κάρτερ να σταματά εντυπωσιακά αιφνιδιασμό του ΚΑΟΔ με τον Σλαφτσάκη, διαμορφώθηκε το τελικό 64-68.

Η νίκη αποτελεί την πρώτη για τον ΠΑΟΚ στη Δράμα, μετά το 1999.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-35 (ημ.), 43-44, 64-68.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουρσανίδης, Δεσλής

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας):
Σλαφτσάκης 4, Βασόγεβιτς 3, Τζόνσον 2, Γεωργάκης 4, Ατκινς 8, Οντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 18 (2), Λο 7 (1), Χρυσικόπουλος 4

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος):
Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 16 (2), Κάρτερ 18 (1), Κακαρούδης 6, Τσόχλας 14 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 2, Βον 4, Σαλούστρος.

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.