Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Κυριακάτικος «περίπατος» για Ολυμπιακό και ΠΑΟ

Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ αλλά και με «κενά» διαστήματα στην απόδοσή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-65 του Κολοσσού Ρόδου στο στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών. Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός με την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών, συντρίβοντας 92-58 την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ.

Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ αλλά και με «κενά» διαστήματα στην απόδοσή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-65 του Κολοσσού Ρόδου στο στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά, με λάθος επιλογές και αστοχία στην επίθεση, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δημιουργούσαν ρήγματα στο πικ ν΄ ρολ των «ερυθρόλευκων» στην άμυνα και με εκφραστή στην επίθεση τον Μάικ Τζέιμς όχι μόνο παρέμεναν σε απόσταση «αναπνοής» αλλά προηγήθηκαν 23-21 στη λήξη της πρώτης περιόδου με τρίποντο του ίδιου.

Ο Μίλαν Τόμιτς βρήκε τη… «γιατρειά» στο πρόσωπο του Μπρεντ Πέτγουεϊ, η είσοδος του οποίου έδωσε αίφνης απίστευτη ενέργεια στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 13-0 με εκφραστή τον Αμερικανό φόργουορντ, που μοίρασε τάπες, πήρε ριμπάουντ που σκόραρε τους δέκα πόντους από τους δεκατρείς αυτούς πόντους με δύο τρίποντα (συν ένα από τον Λαφαγέτ).

Το σκορ έγινε σε ελάχιστο διάστημα 34-23, με τον Κολοσσό να έχει μείνει χωρίς σκορ για περίπου 4΄30΄΄ και τον Ολυμπιακό να είναι πια πολύ καλός στο τρανζίσιον. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει, με τους γηπεδούχους να προσφέρουν πια και ωραίο θέαμα βρίσκοντας ανοιχτό γήπεδο για να τρέξουν. Στο 17΄ το ταμπλό έγραφε 42-25, για να κλείσει το ημίχρονο στο 48-34 με τον Τζέιμς να κρατά μόνος την ομάδα του, έχοντας σκοράρει ήδη 20 πόντους!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Πέτγουεϊ (51-34) αλλά ακολούθησε επιμέρους σκορ 16-2 (!) των φιλοξενούμενων, που κατέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (53-50) καθώς ο Ολυμπιακός έπαιζε πάλι όπως στην αρχή του αγώνα, δηλαδή πολύ χαλαρά, διστακτικά και με λάθη στην επίθεση, τα περισσότερα εκ των οποίων χρεώθηκε ο Ντάνστον.

Ένα τρίποντο του εορτάζοντα Δημήτρη Αγραβάνη «ξεκόλλησε» την πειραϊκή ομάδα, με το νεαρό να δίνει συνέχεια παρασύροντας με τη διάθεση που επιδείκνυε τους συμπαίκτες του, ενώ ύστερα από λίγο ο Σπανούλης με προσωπικούς πόντους ανέλαβε να διαλύσει κάθε υποψία ανησυχίας στο ΣΕΦ. Στο 30΄ το σκορ ήταν 63-52, για να διαμορφωθεί σε 83-61 στο 36΄ με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς, ενώ συνεισφορά σε αυτό είχε και ο Καββαδάς, που επίσης πρόλαβε να διακριθεί στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-34, 63-52, 93-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίλαν Τόμιτς): Πέτγουεϊ 13 (3), Χάντερ 7, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (3), Σλούκας 6, Λαφαγιέτ 4 (1), Λοτζέσκι 14 (2), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 16 (2), Μάντζαρης 4 (1), Καββαδάς 9, Κατσίβελης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Καρίμ 6, Τζέιμς 28 (3), Σμιθ 2, Στεφανίδης 2, Λίντεν 3 (1), Τσάμης 7 (1), Χάγκινς 6, Μπούλιαν 11 (1).

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 92-58

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός με την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών, συντρίβοντας 92-58 την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ.

Επίδειξη δύναμης από τα πρώτα λεπτά έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΑΕΚ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρησή τα τελευταία τρία χρόνια. Με 8 πόντους του Σλότερ και τους Γιάνκοβιτς, Παππά να πετυχαίνουν από 7, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 24-8, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 25-11 στο 10΄.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (16 πόντους στο ά μέρος) υπήρξε βασικός «μοχλός» στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους στη 2η περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με 4/6 τρίποντα από τα 10/14 του Παναθηναϊκού (3/11 η Ένωση στο ημίχρονο).

Από πλευράς ΑΕΚ, ο Γκούντριτζ με προσωπικούς πόντους μείωσε σε 30-17 και 37-21, αλλά κάθε φορά οι «πράσινοι» είχαν τις λύσεις να ξεφύγουν εκ νέου. Εξώ από τη γραμμή του τριπόντου, ανέλαβε εν συνεχεία δράση ο Μποχωρίδης (47-21) έχοντας μοιράσει και 6 ασίστ στο πρώτο 20αλεπτο.

Το σκορ ημιχρόνου (54-24) διαμόρφωσε ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +30 χάρη επίσης σε διπλάσια ριμπάουντ και ασίστ από τους «κιτρινόμαυρους» (Σάκοτα 8π., Γκούντριτζ 7π.).

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκούρασε τους βασικούς, κράτησε στον πάγκο τον Γιάνκοβιτς στην 3η περίοδο, αλλά η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά ξέφυγε και από το +30, αρκετές φορές.

Ο Μποχωρίδης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 68-34, 70-34 λίγο αργότερα από τον Μπατίστα, ενώ με την εκπνοή της 3ης περιόδου (74-44) ο Παναθηναϊκός είχε ευστοχήσει σε 13 τρίποντα έναντι τριών της ΑΕΚ. Τυπική διαδικασία και η 4η περίοδος, με το τελικό σκορ να είναι 92-58.
Επίδειξη δύναμης από τα πρώτα λεπτά έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΑΕΚ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρησή τα τελευταία τρία χρόνια.

Με 8 πόντους του Σλότερ και τους Γιάνκοβιτς, Παππά να πετυχαίνουν από 7, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 24-8, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 25-11 στο 10΄.

Από πλευράς ΑΕΚ, ο Γκούντριτζ με προσωπικούς πόντους μείωσε σε 30-17 και 37-21, αλλά κάθε φορά οι «πράσινοι» είχαν τις λύσεις να ξεφύγουν εκ νέου.

Εξώ από τη γραμμή του τριπόντου, ανέλαβε εν συνεχεία δράση ο Μποχωρίδης (47-21) έχοντας μοιράσει και 6 ασίστ στο πρώτο 20αλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 54-24, 74-44, 92-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης 9 (3), Γιάνκοβιτς 16 (4), Φώτσης 3, Παππάς 18 (4), Μαυροκεφαλίδης 1, Διαμαντίδης 1, Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 6, Μπλουμς 5, Ράιτ 2

ΑΕΚ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Παπαντωνίου 8 (1), Κάιλς 8 (1), Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Πολυτάρχου 4, Ράιτ, Καμπερίδης 2, Σαρικόπουλος 9, Μιλόσεβιτς 2, Γκούντριτζ 8