Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Κολοσσός στη Ρόδο παρά τον μαχητικό Πανελευσινιακό

Ο Κολοσσός υπερασπίστηκε την έδρα του με 83-68 επί του Πανελευσινιακού, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, με τους Ροδίτες να απογοητεύουν τον Λευτέρη Τσαουσίδη στο ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής των «σταχυοφόρων», οι οποίοι παρέμειναν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Κολοσσό Ρόδου, προκειμένου να καθαρίσει τον «αγώνα» και να πάρει μία άνετη νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό, που έδειχνε ικανός για την πρώτη εφετινή επιτυχία του και μάλιστα εκτός έδρας μέχρι το 30΄, όταν και προηγήθηκε με 62-61.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ροδίτες με σεμιναριακή άμυνα, που κράτησε στους 6 πόντους τους φιλοξενούμενους, έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 22-6 και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 83-68. Κορυφαίος των νικητών με νταμπλ νταμπλ ο Άγγελος Τσάμης με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ με 22 πόντους φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι ο Μάικ Τζέιμς. Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Άαρικ Μάρεϊ με 12 πόντουςκαι 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 61-62, 83-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Ταβουλαρέας-Διαμαντής

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Τζαμάρ 2, Τζέιμς 22 (2), Σμιθ 11, Στεφανίδης 8 (1), Λίντεν, Τσάμης 25 (2), Χάγκινς 7, Κανύχης, Μπούλιαν 8 (1).

Πανελευσινιακός (Λευτέρης Τσαουσίδης): Κοξ, Ρόμπινσον 10, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρεϊ 12, Μάρκοβιτς 12, Δορκοφίκης 11 (1), Ιωάννου 7, Τζόνσον 5 (1), Καλλές, Αβραμίδης.

Η «τρέλα» του Άγγλου σπίκερ στον θρίαμβο της Κ19 του Ολυμπιακού (vid)

Η Κ19 του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης «τρελαίνοντας» τους πάντες. Ακόμη και τον Άγγλο σπίκερ που έκανε την περιγραφή και εκστασιάστηκε με την ομαδάρα των Πειραιωτών.