Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από τη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο

Την 5η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες υπέστη ο Πανιώνιος, 65-61, από τον ΠΑΟΚ, στη Νέα Σμύρνη για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, πληρώνοντας την... ανομβρία στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν μόνο 5 πόντους.

Την 5η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες υπέστη ο Πανιώνιος, 65-61, από τον ΠΑΟΚ, στη Νέα Σμύρνη για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, πληρώνοντας την… ανομβρία στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν μόνο 5 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στις 5 εύστοχες προσπάθειες του Κώστα Χαραλαμπίδη από τη γραμμή του φάουλ, στο 1΄22΄΄ μέχρι και τη λήξη. Ο Πανιώνιος είχε 7/18 βολές σε όλο τον αγώνα έναντι 16/29 του «Δικέφαλου του Βορρά». Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ο Βον με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ο Κορόλεφ σημείωσε 20 πόντους. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Πανιωνίου ο Χάνκοκ πέτυχε 7 πόντους.

Μετά το 33-35 στο ημίχρονο, ο Πανιώνιος «υπέγραψε την καταδίκη» του, σημειώνοντας μόλις 5 πόντους στην 3η περίοδο. Ο ΠΑΟΚ στον αντίποδα με 11 πόντους κατάφερε να βρίσκεται στο +8, 38-46 στο 30΄. Ομως, οι «κυανέρυθροι» ροκάνισαν τη διαφορά στην 4η περίοδο, 49-50, στο 33ο λεπτό εκμεταλλευόμενοι τις βεβιασμένες επιλογές των φιλοξενούμενων.

Με τρίποντο του Προύιτ, ο Πανιώνιος ανέκτησε τα ηνία στο προβάδισμα, 53-52, ενώ στη συνέχεια ο Κάρτερ χρεώθηκε φάουλ και επειδή διαμαρτυρήθηκε τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, για το 55-52 των γηπεδούχων. Όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις, ξέφυγε με +5, ακολούθησε σερί 4-0 του Πανιωνίου, με τον Χαραλαμπίδη να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ στο τέλος.