Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ανάσα για τον Κόροιβο με νίκη επί του ουραγού ΚΑΟΔ

Σημαντική νίκη, τη δεύτερή του, στην προσπάθεια για παραμονή πέτυχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικρατώντας με 71-69 του ΚΑΟ Δράμας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Δραμινοί συμβιβάστηκαν με την τέταρτη ήττα τους.

Ο Βόσνιος γκαρντ, Σάσα Βασίλιεβιτς σημείωσε το νικητήριο καλάθι, 1 λεπτό πριν τη λήξη, είχε συνολική συνεισφορά 11 πόντους και ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα για ανάκαμψη, όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -9.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λάουερι με 17, ενώ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κοροίβου ο Γκιγιέρμο Ρούμπιο σημείωσε 16 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ. Από τον ΚΑΟΔ, ο Οντομ ήταν εξαιρετικός με 9 ριμπάουντ και 23 πόντους, εκ των οποίων τους πρώτους 16 σημείωσε στο α΄ μέρος.

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε τις εντυπώσεις στην 1η περίοδο, 19-24. Με άμυνα ζώνης, ο τεχνικός του Κοροίβου, Χάρης Μαρκόπουλος, προσπάθησε ν’ αλλάξει τις ισορροπίες στη 2η περίοδο και με «καυτό δίδυμο» τους Λάουερ, Ρούμπιο κατάφερε να προηγηθεί η ομάδα της Ηλείας για πρώτη φορά στο 17ο λεπτό, για ν’ ανακτήσει την πρωτοπορία ο ΚΑΟΔ, 42-45, στο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +9 (53-62) στην 3η περίοδο, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75. Με τον Όντομ να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών του ΚΑΟΔ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την 4η περίοδο από το +9, 53-62. Όμως, ο Σάσα Βασίλιεβιτς σημείωσε 7 διαδοχικούς πόντους μειώνοντας σε 65-66.

Εν συνεχεία, στα 20» ο Ζάρας σκόραρε από τα 6 μέτρα για τον ΚΑΟΔ, αλλά στην επόμενη κατοχή ο Λάουερι κατάφερε να βρει τον Βασίλιεβιτς, ο οποίος με τρίποντο από την κορυφή διαμόρφωσε το 71-69 που ήταν και το τελικό, αφού ο ΚΑΟΔ είχε επαναφορά 1» για να βάλει άλλο ένα μεγάλο σουτ, με τον Ζάρα να δέχεται κόψιμο από τον Κανονίδη.

Διαιτητές: Σχινάς-Τζαφλέρης-Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 53-62, 71-69

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος):
Ματζέτ 5 (1), Λάουερι 17 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις, Βασίλιεβιτς 11 (2), Κανονίδης 6 (2), Γκάρετ 6, Ρούμπιο 16

ΚΑΟ Δράμας (Κώστας Μέξας):
Σλαφτσάκης 7, Τρότερ 5 (1), Τζόνσον 2, Γεωργάκης 3, Άτκινς 7 (1), Όντομ 23 (3), Μισέλ 3, Ζάρας 7, Λόου 2, Χρυσικόπουλος 10 (1)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.