Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Σούπερ έκπληξη της ΑΕΚ στην Κηφισιά με 80-75

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο «Ζηρίνειο» με 80-75 επί της ΑΕ Νέας Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Σε ένα γήπεδο όπου «υπέκυψε» ο Ολυμπιακός, η Ένωση εμφανίστηκε πολύ αποφασισμένη και, με κορυφαίο τον Ινγκλις που σημείωσε 22 πόντους, πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της στο φετινό πρωτάθλημα. Η εξαιρετική εμφάνιση του Μαυροειδή (29π., 10ρ.) δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που γνώρισε την τρίτη ήττα της (πρώτη εντός έδρας).

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο «Ζηρίνειο» με 80-75 επί της ΑΕ Νέας Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Σε ένα γήπεδο όπου «υπέκυψε» ο Ολυμπιακός, η Ένωση εμφανίστηκε πολύ αποφασισμένη και, με κορυφαίο τον Ινγκλις που σημείωσε 22 πόντους, πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Μαυροειδή (29π., 10ρ.) δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που γνώρισε την τρίτη ήττα της (πρώτη εντός έδρας).

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και τον «Δικέφαλο» να παίρνει «κεφάλι» στο δεύτερο δεκάλεπτο και να ολοκληρώμνει το ημίχρονο προηγούμενος 41-36.

Με τρίποντο του Κασελάκη στις αρχές της τρίτης περίοδου η ΑΕΚ έφτασε στο +9 (48-39), αλλά η Νέα Κηφισιά απάντησε άμεσα με σερί 8-0 και μείωσε στον πόντο. Η μάχη συνεχίστηκε ως το τέλος, με τον Δημήτρη Μαυροειδή από τη μία πλευρά να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Καρλ Ινγκλις από την άλλη να «εκτελεί» από την περιφέρεια.

Το τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, 1΄40΄΄ πριν τη λήξη, αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς το προβάδισμα που έδωσε στην Ενωση (75-72) διατηρήθηκε ως το τέλος, με τον κορυφαίο της Κηφισιάς, Δημήτρη Μαυροειδή, να εξελίσσεται σε μοιραίο στο τέλος, αστοχώντας σε τρεις βολές. Η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 80-75, έκανε το «2 στα 2» με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο της και «ξεκόλλησε» από τις τελευταίες θέσεις.

Διαιτητές: Σχινάς, Πουρσανίδης, Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-41, 56-61, 75-80

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν, Καυκής 5, Λιακόπουλος 7 (1), Πεσάκοβιτς 5, Μαυροειδής 29 (10ρ.), Ψαθάς, Κακιούζης 6, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 4 (1), Ντέιβις 17 (5/7τρ.), Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):
Παπαντωνίου 10 (1), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 4, Κασελάκης 8 (2), Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον 8, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 10, Μιλόσεβιτς 12, Ινγκλις 22 (4)

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»