Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανελευσινιακό

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας 69-59 του Πανελευσινιακού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 5η νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά σε 6 αγώνες, ενώ η ομάδα της Ελευσίνας υπέστη την 6η ήττα της.

Επενδύοντας στη ρακέτα, με τον Τζούλιαν Βον να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι (17 πόντοι, 6 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), είτε σε πρώτο χρόνο, είτε κερδίζοντας δεύτερες επιθέσεις, έχοντας, παράλληλα, αποτελεσματικότητα στα αμυντικά καθήκοντά του, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με 11-3 στο 5’ και 17-10 στο 7’, δείχνοντας τη διάθεση να ξεμπερδέψει από νωρίς με το ματς. Υπολόγισε, όμως, χωρίς τον… ξενοδόχο.

Στην προκειμένη, τον Νίκολα Μάρκοβιτς, το «καυτό» χέρι του οποίου από τα 6.75, επέτρεψε στον Πανελευσινιακό να επανακάμψει και πάρει τα ηνία στο σκορ (το 24-19 στο 11’ έγινε 27-33 στο 16’), που δεν έχασε μέχρι να φύγουν οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (20’ 31-37).

Πιέζοντας αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τον Μαρκ Κάρτερ, ο «Δικέφαλος» έκανε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο. Εγινε εκ νέου… οδηγός στον αγώνα στο 27’ , με 43-42, δίνοντας από εκείνο το σημείο και μετά αυξητικές τάσεις στη διαφορά από τον αντίπαλό του (28’ 47-42, 32’ 58-46). Στο 33’ οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν «αέρα» 15 πόντων (63-48), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με την υπόθεση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 8 πόντους στο 38’ (65-57), εκμεταλλευόμενοι, κυρίως, τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και την επιλογή του Σούλη Μαρκόπουλου να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

* Η παρουσίαση του ΠΑΟΚ έγινε με τους παίκτες της ομάδας να φοράνε μπλουζάκι αφιερωμένο στον τραυματία, Κώστα Χαραλαμπίδη. «Αρχηγέ, περαστικά… Σε περιμένουμε», έγραφε στάμπα στο μπροστινό μέρος του ρούχου των «ασπρόμαυρων»

Τα δεκάλεπτα:
21-19, 31-37, 50-44, 69-59

Διαιτητές:
Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Μάλαμας

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Κώττας, Οντουμ 10 (1), Βον 19, Σαλούστρος 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης): Κοξ 9 (1), Ρόμπινσον 10 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 3, Μάρκοβιτς 15 (3), Δορκοφίκης 5, Ιωάννου 8 (1), Καλλές 2.

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.