Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Η Κηφισιά έφυγε με το «διπλό» από τα «μαχητικά» Τρίκαλα

Επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την ΑΕΚ, η ΑΕ Νέας Κηφισιάς περνώντας νικηφόρα, 96-89, από τα Τρίκαλα για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 5η νίκη της ΑΕΝΚ, ενώ οι Θεσσαλοί μετρούν 6 ήττες.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 13-7, με τους Μπόουι και Χότζιτζ να μοιράζονται τους πόντους των γηπεδούχων.

Η ΑΕΝΚ, όμως απάντησε άμεσα και προσπέρασε 17-20 με τρίποντο του Ντέιβις. Οι Κακιούζης, Μαυροειδής και Λιακόπουλος διατήρησαν την ΑΕΝΚ σε πρωτοπορία μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, 21-28.

Στους φιλοξενούμενους ανήκε και η 2η περίοδος, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέφυγαν και με +16, 34-50.

Ο Ντούβνιακ έφτασε τους 11 πόντους και ο Μαυροειδής τους 10 μέχρι το ημίχρονο, την ώρα που ο Χότζιτς με 14 ήταν ο μόνος με διψήφιο από τους Θεσσαλούς, στο 40-50, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Αν και η ΑΕΝΚ ξέφυγε με +19, 58-77 στο 32ο λεπτό τα Τρίκαλα απάντησαν με σερί 11-0, μειώνοντας σε 69-77 στο 35′.

Οι Θεσσαλοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο, 80-86, 2 λεπτά πριν τη λήξη και 82-86 δια χειρός Ματαλόν στο 39ο λεπτό.

Ο Νίκος Λιακόπουλος με δύο βολές διαμόρφωσε, όμως το 82-88. Τα Τρίκαλα δεν παραδόθηκαν, μείωσαν σε 89-93 με τρίποντο του Μπόουι, με εναπομείναντα χρόνο 13 δευτερόλεπτα.

Τσαλδάρης και Μπάρλος από τη γραμμή του φάουλ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τη Νέα Κηφισιά να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μητσόπουλος, Ξενικάκης