Ο ΑΓΟΡ κέρδισε τον Απόλλωνα στο φινάλε

Μετά από συγκλονιστική «μάχη» για 38 λεπτά, ο ΑΓΟ Ρεθύμνου επικράτησε 88-81 του Απόλλωνα Πατρών στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Κρήτες πανηγύρισαν την 5η νίκη τους σε 8 αγώνες, την ώρα που οι Αχαιοί συμβιβάστηκαν με την 5η ήττα τους.

Μετά από συγκλονιστική «μάχη» για 38 λεπτά, ο ΑΓΟ Ρεθύμνου επικράτησε 88-81 του Απόλλωνα Πατρών στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Οι Κρήτες πανηγύρισαν την 5η νίκη τους σε 8 αγώνες, την ώρα που οι Αχαιοί συμβιβάστηκαν με την 5η ήττα τους.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε από το πρώτο λεπτό στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία.

Οι Αχαιοί προσπέρασαν 10-12, 19-22 και 21-23 με τη λήξη της 1ης περιόδου. Το τρίποντο του Άλεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά, 28-25, και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά δια χειρός Κουμπούρα ξέφυγαν και με 37-33.

Ο Ελ Αμίν έφερε δύο φορές στον πόντο το παιχνίδι και τελικά το λέι απ του Σκορδίλη έστειλε τον Απόλλωνα στο +2 στ’ αποδυτήρια, 41-43.

Συγκλονιστικό στην εξέλιξή του και το τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να κυνηγά και τον Άλεν να δίνει πρωτοπορία στους Κρήτες, 59-58. Ελ Αμίν και Πεν έβρισκαν τρόπο να «τρυπούν» την άμυνα του ΑΓΟΡ, 68-71, στο 30΄.

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, η ομάδα του Ρεθύμνου με 4 διαδοχικούς πόντους του Άλεν προσπέρασε 74-73 και 79-75 λίγο αργότερα χάρη στο τρίποντο του Φαγέ.

Ο Κράβιτς με τζαμπ σουτ έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους, 82-79, 2.24 πριν τη λήξη. Ο Κουμπούρας με λέι απ, έστειλε στο +5 την ομάδα της Κρήτης (84-79) και σε συνδυασμό με την αστοχία των Αχαιών, ο ΑΓΟΡ πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Τσώνος Β.

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 20 (1), Σίνης 4, Χείλαρης, Κράβιτς 15, Αλίχοντζιτς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας):
Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1), Αντωνάκης, Μπατής 6 (2), Ελ Αμίν 27 (6), Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.