Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Νίκη του Πανιωνίου κόντρα στον Αρη που βρίσκεται σε «πτώση»

Τη δεύτερη νίκη του πανηγύρισε ο Πανιώνιος, επικρατώντας 71-65 του Άρη, στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 3η ήττα της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε επτά αναμετρήσεις.

Αποφασισμένος για τη δεύτερη νίκη μπήκε ο Πανιώνιος που κατάφερνε να διατηρεί προβάδισμα με βραχεία κεφαλή από την αρχή του αγώνα με τον Άρη. Μετά το 9-4, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 17-11, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Χάνκοκ μετρούσε ήδη 15 πόντους για την ομάδα της Νέας Σμύρης στο 29-17. Στον αντίποδα, ο Άρης είχε να επιδείξει 5 πόντους του Ριντ και 4 του Νάιμικ μέχρι εκείνο το σημείο. Αν και ισορροπημένη η 2η περίοδος (κάθε ομάδα σημείωσε από 20 πόντους), η διαφορά που είχαν οικοδομήσει στην 1η έστειλε με προβάδισμα 6 πόντων τους παίκτες του Αλεξανδρή στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο, 37-31.

Ο Χάνκοκ συνέχισε να σκοράρει (24 πόντους στις αρχές της 3ης περιόδου), ο Στραντ που είχε μείνει στους 3 πόντους έδωσε λύσεις στη συνέχεια, όπως και ο Γουντς με αποτέλεσμα το +10, 60-50 για τον Πανιώνιο. Στην 4η περίοδο, Βεζένκοφ και Τόμας έκαναν ό,τι μπορούσαν για την ανατροπή από πλευράς Άρη, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας και να φτάσει στην πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-31, 59-47, 71-65.