Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Η ΑΕΚ... πάτησε το γκάζι στο β' ημίχρονο και «σάρωσε» τον Κολοσσό

Η ΑΕΚ… πάτησε το γκάζι στο β’ ημίχρονο και «σάρωσε» τον Κολοσσό

Την 4η νίκη της και 3η διαδοχική πέτυχε η ΑΕΚ, επικρατώντας, 96-73 του Κολοσσού Ρόδου, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Ροδίτες έμειναν 1 βαθμό πίσω από την «Ένωση», καθώς μετρούν πλέον 5 ήττες.

Ο Ινγκλις σημείωσε 28 πόντους με 4/6 τρίποντα και 7 ασίστ για τους γηπεδούχους, ενώ 24 πόντους με 4/8 τρίποντα και 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ντούσαν Σάκοτα. Ο Σαρικόπουλος είχε προσφορά 17 πόντων και 8 ριμπάουντ για την ΑΕΚ. Ο Τζέιμς με 23 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-6 με τρίποντο του Ινγκλις και 19-13 με λέι απ του Ντελινινκάιτις. Εκτοτε, όμως ο Κολοσσός απάντησε με επιμέρους σκορ 4-8, χάρη σε πέντε πόντους του Τζέιμς και τρίποντο του Μπουλτζάν μειώνοντας σε 23-21 με τη λήξη της 1ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στη 2η περίοδο, επέδειξαν πολυφωνία στην επίθεση και ξέφυγαν με 36-27, 4.55» πριν το ημίχρονο. Ο Ίνγκλις ξεχώρισε από νωρίς για την Ένωση έχοντας 11 πόντους στο ά μέρος, την ώρα που οι Τζεϊμς (12π.) και Μπουλτζάν (11π.) έδωσαν έναυσμα για ανάκαμψη στους συμπαίκτες τους, με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει 41-41 (σκορ ημιχρόνου).

Η 3η περίοδος ανήκε στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα, διάστημα στο οποίο σημείωσαν 30 πόντους σταματώντας στους… 16 την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού». Σαρικόπουλος και Ντούσαν Σάκοτα αποδείχτηκαν άξιοι συμπαραστάτες του Ινγκλις, ο Τζέιμς έκανε ό,τι μπορούσε για τους φιλοξενούμενους, με τον ηλεκτρονικό πίνακα, όμως να δείχνει 71-57, στο 30΄ υπέρ της ΑΕΚ. Ουσιαστικά, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν θέσει τις βάσεις τους για το θετικό αποτέλεσμα από το τρίτο δεκάλεπτο και στην 4η περίοδο, απλά φρόντισαν να διατηρήσουν την πρωτοπορία.

Διαιτητές:
Φούφης-Σώμος-Διαμαντής (Βιδάλης)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11 (1), Σάκοτα 24 (4), Κασελάκης 3, Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17, Μπούτρης, Μιλόσεβιτς 4, Ίνγκλις 28 (4), Νίκολιτς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Αρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Καρίμ 8 (2), Τζέιμς 23 (2), Σμιθ 9, Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14 (3), Χάγκινς 3, Μπουλτζάν 14 (3).

Μεγάλη ανατροπή για τη Super League της νέας σεζόν – Ποιος είναι το φαβορί για τον τίτλο…

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το φετινό πρωτάθλημα, αλλά δεν είναι το φαβορί για το επόμενο…