Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο της Πυλαίας με νίκη επί της Κηφισιάς

Ο ΠΑΟΚ κράτησε απόρθητο στην Α1 Ανδρών το κλειστό της Πυλαίας και πλησίασε ακόμη περισσότερο την τετράδα, τη στιγμή μάλιστα που «χρωστάει» δύο αγώνες. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 78-67 της Νέας Κηφισιάς, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στην 5η ήττα τους.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με βελτίωση στην άμυνα και ώθηση από τους Βον, Τσόχλα, Μπρέμερ, έδωσε στον ΠΑΟΚ τη δυναμική που χρειαζόταν στο ματς, για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να αρχίσει να νιώθει κυρίαρχος στο παρκέ. Με σερί 10-0 ο «Δικέφαλος» πήγε από το 15-17 (11’) στο 25-17 (15’), διευρύνοντας δύο λεπτά αργότερα το προβάδισμά του στο +10 (30-20).

Ανήμπορη να αντιδράσει στο ίδιο διάστημα η Κηφισιά, που μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημά της στο παιχνίδι, έχοντας κινητήριο μοχλό τον Μαυροειδή (0-5, 2-7, 8-13), στέρεψε από ενέργεια και καθαρό μυαλό. Κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο στους 6 (37-31), ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, δεν της άφησε περιθώριο για να… χαρεί πολύ.

Με επιβλητική παρουσία στην τρίτη περίοδο το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε στο 26’ με +17 (50-33), διαφορά που έφτασε στο +22 ελάχιστα μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (66-42). Χαλαρότητα, που οδήγησε σε λάθη, από τον ΠΑΟΚ επέτρεψε στην Κηφισιά να μειώσει στους 14 πόντους (36’ 68-54, 38’ 76-62), χωρίς να αποτελέσει αυτό ουσιαστική «απειλή» για τους γηπεδούχους. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με τρίποντο του Πεσάκοβιτς, η διαφορά «έπεσε» στους 11, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-67 για τους «ασπρόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Ψαριανός, Καλδίρης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 8 (1), Κακαρούδης 13, Τσόχλας 13 (3), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Οντουμ 9 (1), Βον 15, Μπρέμερ 11 (2), Σαλούστρος.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν, Καυκής 2, Λιακόπουλος 7, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 15 (3), Μαυροειδής 11, Μελισαράτος 7, Κακιούζης 2, Τσαλδάρης , Ντούβνιακ 6 (1), Ντέιβις 6, Μπάρλος 8 (2).

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε