Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
«Κολοσσιαία» ανατροπή από το Ρέθυμνο από το -16

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 16 πόντων, ο ΑΓΟΡ νίκησε 70-66 τον Κολοσσό Ρόδου στο Ρέθυμνο και συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία με 7 νίκες στις πρώτες 10 αγωνιστικές της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Αλίχοντζιτς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Χάγκινς ήταν ασυγκράτητος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, οδηγώντας τον Κολοσσό σε ένα «εκρηκτικό» 20λεπτο. Οι Ροδίτες πήραν από την αρχή προβάδισμα (13-17 στο 7΄) και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με σερί 12-1 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (17-32), που έφτασε και λίγο πιο ψηλά (28-44) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (30-44).

Πολύ δυναμικά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο με εντυπωσιακό σερί 13-0 φέρνοντας το ματς στον πόντο (43-44 στο 25:30), αλλά η προσπάθειά τους εξουδετερώθηκε από την άμεση απάντηση με 11-0 του Κολοσσού που βρήκε κι άλλες λύσεις πέραν του Χάγκινς (43-55 στο 27΄). Ωστόσο, η… μάχη των «σερί» συνεχίστηκε.

Νέα αντίδραση του ΑΓΟΡ με Αλεν και Σχίζα να οδηγούν την ομάδα τους στο 13-2 και το ματς ξανά στον πόντο (56-57) επτά λεπτά πριν από το τελος. Στο 37:30 Ρέθυμνο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με βολές του Σχίζα (66-64) και έφτασε στη νίκη χάρη στην εκπληκτική του άμυνα που κράτησε τον Κολοσσό στους δύο πόντους στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης Γ., Τσώνος Β.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-44, 47-55, 70-66

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Θανάσης Σκουρτόπουλος):
Σίμπσον 12, Σχίζας 11 (2), Κουμπούρας 5, Κάουνσιλ 5, Άλεν 9 (3), Φαγιέ 11 (1), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 5, Αλίχοντζιτς 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης):
Τολιόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 6, Σιολόγκας, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 6 (2), Σκοτ 8 (2), Τσάμης 7, Χάγκινς 15, Μπούλιαν 9 (1).

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.