Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Νέο... Δράμα για την Κηφισιά με «διπλό» του ΚΑΟΔ στο Ζηρίνειο

Νέο… Δράμα για την Κηφισιά με «διπλό» του ΚΑΟΔ στο Ζηρίνειο

Πολύτιμο «διπλό» στην προσπάθεια του να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πήρε ο ΚΑΟΔ στο Ζηρίνειο. Οι Δραμινοί επικράτησαν 79-78 της Νέας Κηφισιάς (που πριν από μερικές ημέρες στο ίδιο γήπεδο είχε γνωρίσει τον αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου), σε αγώνα για την 11η ημέρα της Α1 Ανδρών, και πανηγύρισαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 35-35, ο ΚΑΟΔ με εξαιρετική άμυνα (δέχθηκε μόλις 11 πόντους) και πιο παραγωγικός από τους γηπεδούχους έτρεξε επιμέρους σκορ 11-21, και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (46-55). Καθοριστικός μέχρι εκείνο το σημείο στην επίθεση ο Οντομ, ενώ ο Παπαμακάριος διακρίθηκε σε οργάνωση και δημιουργία.

Στην καθοριστική τελευταία περίοδο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δικαιώθηκε προσωρινά για το κοντό σχημά που επέλεξε και η Νέα Κηφισιά κατάφερε στο 39΄ να μειώσει σε 71-72. Ωστόσο, το τρίποντο «μαχαιριά» του Παπαμακάριου στην επόμενη επίθεση (71-75) έδωσε ανάσα στον ΚΑΟΔ και καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους Δραμινούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-35, 46-56, 78-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Γ. –Παντελίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Καυκής 4, Λιακόπουλος 8, Πόποβιτς 6, Πεσάκοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 5, Ψαθάς 10, Μελισαρράτος 3, Κακιούζης 7, Τσαλδάρης 2, Ντόυβνιακ 10 (2), Ντέιβις 17(3).

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σφαλτσάκης 6, Τρότερ 6, Τζόνσον 3, Ατκινς 11 (1), Οντομ 20 (1), Μισέλ 4, Ζάρας 7 (1), Λόε 4, Παπαμακάριος 18 (2).

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.