Κυριακή 19 Μαϊου 2024
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη απέναντι στο Ρέθυμνο

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος υπερασπίστηκε με 68-62 την έδρα του απέναντι στο μαχητικότατο Ρέθυμνο, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, ενώ υποχρέωσε τους Κρήτες στην 4η εκτός έδρας ήττα.

Οι Θεσσαλονικείς… μαρτύρησαν για τη νίκη και αυτό γιατί λίγο έλειψε να πληρώσουν την εμμονή τους από τα 6.75 (5/23!). Ωστόσο, στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πιο παραγωγικοί (23π.) και με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη.

Παράλληλα, η τύχη τους χαμογέλασε στην «Αχίλλειο πτέρνα» της ομάδας σήμερα, που ήταν η ευστοχία από τα 6.75, καθώς με το σκορ ισόπαλο 60-60 στο 38΄ ο Πάσαλιτς ευστόχησε στο 5ο και τελευταίο τρίποντο του Άρη και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 63-60.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η εξαιρετική άμυνα του Άρη, που κράτησε στους 2 πόντους τους αντιπάλους μέχρι τη λήξη και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στη νίκη με 68-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Σταματόπουλος, Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Ριντ 7, Τόμας 11 (2), Χαρίσης 7, Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 23 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 3, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος):
Σίμπσον 6 (2), Κουμπούρας 6, Κάουνσιλ 12, Άλεν 12, Καλαμπόκης 5 (1), Φαγιέ 15 (1), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς 6, Αλίχοτζιτς.

Κοντά στο sold out η Φιορεντίνα για τον τελικό – Πόσα εισιτήρια απομένουν

Πολύ κοντά στο να εξαντλήσουν τα διαθέσιμα εισιτήρια για τον τελικό του Europa Conference League είναι οι οπαδοί της Φιορεντίνα.