Κυριακή 19 Μαϊου 2024
Πρωταθλητής χειμώνα με κατοστάρα ο ΟΣΦΠ, δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟ

Με τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου στην Α1 Ανδρών (13η αγωνιστική). Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν άνετο πέρασμα από την Ελευσίνα με 102-66, απέναντι στον Πανελευσινιακό, κρατώντας το +1 στην κορυφή από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι πέρασαν δια πυρός και σιδήρου από την Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα αφού επικράτησαν 77-71 των Αχαιών, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα στην πρώτη εντός έδρας ήττα του.

Με τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου στην Α1 Ανδρών (13η αγωνιστική). Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν άνετο πέρασμα από την Ελευσίνα με 102-66, απέναντι στον Πανελευσινιακό, κρατώντας το +1 στην κορυφή από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ρεκόρ δημιουργίας (33! ασίστ) και ασφυκτική κατά διαστήματα άμυνα ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία απρόσκοπτη νίκη.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε ανάσες σε Σπανούλη (18 λεπτά συμμετοχής με 9π. και 11 ασίστ) εν όψει Ευρωλίγκα, είδε τον Σλούκα να τελειώνει τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (14π., 10ασ.), ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Χριστοδούλου και Μουράτο.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» ο Ντάρντεν με 15 πόντους. Από τον Πανελευσινιακό ξεχώρισε ο Μάρκοβιτς με 22 πόντους.

Δύο ξεσπάσματα σε άμυνα και επίθεση ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό απόψε, προκειμένου να μην… ιδρώσει απέναντι στον Πανελευσινιακό.

Το πρώτο σημειώθηκε με την έναρξη του αγώνα, όταν στο 4′ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν γρήγορα στο +12 (2-14) για να κλείσουν την περίοδο στο +14 (13-27) και το δεύτερο στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 6-16 (!) εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (41-61 στο 24′) και δεν κοίταξαν πίσω.

Μάλιστα η διαφορά των 36 πόντων με τους οποίους τελείωσε ο αγώνας (66-102) ήταν η μεγαλύτερη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 35-45, 54-79, 66-102

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας, Θεωνάς

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κουστένης): Κοξ 16 (4), Μίτροβιτς 10 (2), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος, Λούμπι, Αθανασούλας 4, Μάρκοβιτς 22 (3), Ιωάννου 6, Τζόνσον 4, Καλλές 4, Αβραμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 6, Σπανούλης 9, Ντάρντεν 15 (2), Σλούκας 14 (2), Μουράτος, Λοτζέσκι 14 (1), Χριστοδούλου 3, Πρίντεζης 10 (2), Μάντζαρης 6 (2), Καββαδάς 10, Κατσίβελης 5 (1).

Δυσκολεύτηκε στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηνηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα, και έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Α1 Ανδρών (13η αγωνιστική). Οι «πράσινοι» επικράτησαν 77-71 των Αχαιών, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα στην πρώτη εντός έδρας ήττα του.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, που είχε βρεθεί ακόμη και στο -14 (49-35 στο 19΄), ο Σλότερ, ο οποίος σημείωσε τους 17 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ κάλυψε το κενό του Διαμαντίδη στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, όταν στο 33΄ ο αρχηγός των «πρασίνων» αισθάνθηκε πόνους στη μέση και ζήτησε αλλαγή. Από τους μαχητικότατους Αχαιούς ξεχώρισε ο Φιτζπάτρικ με 23 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, στο δεύτερο αναδύθηκε η προβληματική άμυνα και επίθεση του Παναθηναϊκού και ο Απόλλων Πατρών με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας επέβαλε το ρυθμό του.

Οι Αχαιοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 17/30 σουτ εντός πεδιάς (8/14 τρίποντα), ενώ με έφεση στη δημιουργία (12 ασίστ έναντι 5 του Παναθηναϊκού), εξαιρετική άμυνα, που κράτησε στη δεύτερη περίοδο για 7 λεπτά τους «πράσινους» στους 9 πόντους, και ρεσιτάλ παραγωγικότητας ξέφυγαν με +11 πόντους (42-31 στο 17΄), τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 30 πόντους (!) και πήραν έτσι το δρόμο προς τα αποδυτήρια στους +12 (49-37).

Πρωταγωνιστής του Απόλλωνα σε αυτό το διάστημα στην επίθεση ο Φιτζπάτρικ με 17 πόντους και 3/3 τρίποντα, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Μπατίστα με 16 πόντους έδειχνε να παλεύει μόνος για την ανατροπή.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με ένα ξέσπασμα προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά η έλλειψη διάρκειας έκανε την επανεμφάνιση της. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να περιορίσουν τον Φιτζπάτρικ και με σερί 13-0 (3/3 τρίποντα) προηγήθηκαν με 49-50 στο 24΄.

Ωστόσο, λάθος επιλογές στην επίθεση και πολλά φάουλ έστειλαν τον Απόλλωνα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τους Αχαιούς να αξιοποιούν τις βολές και να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο στο +2 (59-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 1-7 και βρέθηκε στο 33΄ στο 60-64.

Ωστόσο, είδε τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που είχε πρωταγωνιστήσει στην προσπάθεια των «πρασίνων» να επιβάλουν το ρυθμό τους, να ζητά αναγκαστική αλλαγή με πόνους στη μέση.

Με τους Αχαιούς να εκμεταλλεύονται μία μικρή έλλειψη διάρκειας των φιλοξενουμένων από την απουσία του αρχηγού του Παναθηναϊκού και να μειώνουν σε 63-64 ανέλαβε δράση ο Σλότερ, ο οποίος με 8 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε στο 38΄ το 68-74 και «καθάρισε» το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Σώμος, Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 49-37, 59-57, 71-77

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 13 (1), Πεν 6 (2), Φιτζπατρικ 23 (3), Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 13 (1), Μολφέτας, Γεωργαλής 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 19 (2), Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 5 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 18, Μπλουμς 2.