Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Άλλη μια νίκη... στο τέλος για τον ΠΑΟΚ μέσα στο Ρέθυμνο

Άλλη μια νίκη… στο τέλος για τον ΠΑΟΚ μέσα στο Ρέθυμνο

Σταθεροποιήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας, 79-71, του ΑΓΟ Ρεθύμνου, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» της Κρήτης, για την 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου, ενώ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου υπέστη μία 4η σερί ήττα.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει κάποια ομάδα να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 24-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η μάχη… σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 0/6 τρίποντα στο πρώτο 20αλεπτο, αλλά παρ’ όλα αυτά να παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης.

Ο Φαγιέ με 12 πόντους κρατούσε την ομάδα του Ρεθύμνου, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώριζε ο Όντουμ με 9. Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στ’ αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 36-40 υπέρ του «Δικέφαλου του Βορρά».

Στην 3η περίοδο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με τους Βον, Τσόχλα ξέφυγε με +10 για πρώτη φορά, 38-48 στο 23ο λεπτό. Ο ΑΓΟΡ μείωσε στο καλάθι, 46-48, ενώ ο Καλαμπόκης ισοφάρισε, 48-48, 3 λεπτά αργότερα. Ο Λάνγκφορντ «ξεκόλλησε» τον ΠΑΟΚ (48-50), αλλά ο Φαγιέ έβαλε μπροστά στο σκορ το Ρέθυμνο (51-50, με επιμέρους σερί 13-2 έπειτα από το 38-48).

Το παιχνίδι έγινε πάλι… ντέρμπι και τελικά η 4η περίοδος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 56-57. Κορμιά … έπεσαν στην τελευταία περίοδο, όταν μετά το 66-68, ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 66-71. Στο 39′ ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 68-73, στα 41» πριν την λήξη ο Κάρτερ έκανε το 68-75 και πλέον η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-40, 56-57, 71-79

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Τσούνας

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 14 (2), Σχίζας 3 (1), Κουμπούρας 1, Σάφτενααρ 9, Κάουνσιλ 7, Αλεν 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Φαγιέ 21 (1), Σίνης 2, Κράβιτς.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 3, Τσόχλας 14 (3), Δέδας 1, Μαργαρίτης 16, Οντουμ 12, Βον 10, Μπρέμερ, Σαλούστρος 2.

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.