Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Εϊ Τζέι Σλότερ δεν υποτιμά το κίνητρο της Νέας Κηφισιάς

Με τον Εϊ Τζέι Σλότερ εγκαινίασε ο ΕΣΑΚΕ στην επίσημη ιστοσελίδα του την υπηρεσία «blog», στα οποία θα γράφουν οι πρωταγωνιστές των ομάδων της Α1. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού κατέγραψε τις σκέψεις του για το αυριανό (26/1, 19:30) παιχνίδι με την ΑΕ Νέας Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, ενθυμούμενος πως η ΑΕΝΚ νίκησε στη 2η αγωνιστική τον Ολυμπιακό.

«Είχαμε μια δύσκολη βραδιά στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα, αλλά τελικά τα καταφέραμε. Οι αντίπαλοί μας είναι πραγματικά καλοί… Παίζουν σκληρά, σουτάρουν καλά, παίζουν εξαιρετικά στο ένας εναντίον ενός και απ’ όσο γνωρίζω ήταν αήττητοι στην έδρα τους μέχρι τον μεταξύ μας αγώνα. Εκτέλεσαν έξοχα στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στη δεύτερη περίοδο. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και καταλάβαμε ότι έπρεπε να βελτιώσουμε την αμυντική μας παρουσία για να το ξεπεράσουμε.

Τελικά αλλάξαμε την κατάσταση γιατί μείναμε κοντά ο ένας στον άλλο και δουλέψαμε ως ομάδα. Ο αντίπαλός μας πέτυχε 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι εμείς νικήσαμε στον αγώνα. Οφείλω να συγχαρώ τους παίκτες του Απόλλωνα για το εξαιρετικό τους παιχνίδι όπως και τους συμπαίκτες μου γιατί αντιδράσαμε σωστά και παίξαμε σαν ομάδα.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είχαμε τις σημαντικές απουσίες του Λουκά (Μαυροκεφαλίδη), του Λευτέρη (Μποχωρίδη) και του Βλάντο (Γιάνκοβιτς)… Εύχομαι να επιστρέψουν δυνατότεροι όσο το δυνατό πιο σύντομα γιατί γνωρίζω πόσο σκληρό είναι για έναν αθλητή να βρίσκεται ανήμπορος στον πάγκο,» δήλωσε αρχικά για το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Σλότερ συνέχισε: «Μετά τον αγώνα μας στη Μαδρίτη, εναντίον της Ρεάλ, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να παίξουμε κόντρα στην Κηφισιά, στην έναρξη του δευτέρου γύρου. Είναι καλοί οι αντίπαλοί μας… Έχουν νικήσει τον Ολυμπιακό κι αυτό δεν συνέβη τυχαία. Είναι μια ομάδα με έμπειρους παίκτες και θα έχουν έξτρα κίνητρο εναντίον μας οπότε θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να παίξουμε καλά».

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι