Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Άρης αφεντικό της πόλης, νίκησε 62-57 τον ΠΑΟΚ

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του, πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, το οποίο είχε διακοπεί στη 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί 5-0 του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 62-57, πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, ενώ πλέον απολαμβάνουν μόνοι την τέταρτη θέση της κατάταξης.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εκνευριστική αστοχία των γηπεδούχων στα σουτ εντός πεδιάς και στο 5΄ κατάφερε για πρώτη φορά να «οικοδομήσει» μία διαφορά +9 πόντων (5-14). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση μέσα από την εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 14-6 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -1 (19-20).

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι άμυνες είχαν την τιμητική τους, κάτι που που αποδεικνύεται και από το «φτωχό» 10-7 των δύο ομάδων στη δεύτερη περίοδο. Καθοριστικό ρόλο βέβαια έπαιξε και η αστοχία τους από τα 6.75 (1/11 ο Άρης μέχρι το ημίχρονο, 3/13 ο ΠΑΟΚ).

Ο Άρης, πάντως, ήταν αυτός που χαμογέλασε μέχρι οι δύο ομάδες να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια, καθώς η κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έναντι 3 του ΠΑΟΚ) του έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση και στο 18΄ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (29-24). Ωστόσο, ο Λάνγκφορντ φρόντισε από τα 6.75 να διαμορφώσει το 29-27 του ημιχρόνου και να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ.

Μάχη «σώμα με σώμα» και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι σαφώς πιο παραγωγικές, αλλά ο Άρης να διατηρεί το προβάδισμα χάρη στην αγωνιστική αφύπνιση του Μούρτου, ο οποίος απέσπασε καταλυτικά φάουλ από τους αντιπάλους και με 5 πόντους σε αυτό διάστημα, όλους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έβαλε τους γηπεδούχους στηο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (48-45).

Ένα ξέσπασμα του Άρη στις αρχές της τελευταίας περιόδου κρίθηκε καταλυτικό στην εξέλιξη της αναμέτρησης, όταν οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Σίμτσακ και Ριντ έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-3 και στο 35΄ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (58-48). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν ακόμη και στο -3 (60-57 στα 56΄΄ πριν από τη λήξη), αλλά αστοχία σε βολές και χαμένα ριμπάουντ δεν του επέτρεψαν την ανατροπή…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Κορομηλάς, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης):
Πάσαλιτς 3 (1), Ριντ 16 (2), Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11, Νέιμικ 7, Μούρτος 7, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 11.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος):
Λάνγκφορντ 12 (2), Λιάπης, Κάρτερ 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8 (2), Οντουμ 9, Βον 11, Σαλούστρος 4.

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της 2ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ έχουν ως εξής:

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

2η Αγωνιστική (18/10/2014 & 1/2/2015)
Απόλλων Π.-Πανελευσινιακός 91-82
Τρίκαλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 102-93 2η παρ., 83-83 1η παρ., 67-67κ.α.

Πανιώνιος 17

Ιμπόρα: «Έχουμε καταφέρει κάτι πολύ μεγάλο στην Ευρώπη – Ήρθα στον Ολυμπιακό για να γίνω πρωταθλητής»

Ο Βιθέντε Ιμπόρα μίλησε για το ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που θα δώσει στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.