Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ πέρασε πολύ εύκολα από τη Νέα Σμύρνη

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας 94-78 του Πανιωνίου, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η Ενωση πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και διατηρείται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι», στον πάγκο των οποίων έκανε ντεμπούτο ο Κρις Χουγκάζ, παραμένουν ουραγοί και πλησιάζουν ολοένα και περισσότερο στην Α2. Επεισόδια προηγήθηκαν του τζάμπολ του αγώνα ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων.

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας 94-78 του Πανιωνίου, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Η Ενωση πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και διατηρείται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι», στον πάγκο των οποίων έκανε ντεμπούτο ο Κρις Χουγκάζ, παραμένουν ουραγοί και πλησιάζουν ολοένα και περισσότερο στην Α2.

Επεισόδια προηγήθηκαν του τζάμπολ του αγώνα ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων.

Μετά από ένα «κλειστό» ματς στην πρώτη περίοδο, επτά διαδοχικοί πόντοι του Ινγκλις στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα (28-23) και να μην το ξαναχάσει έκτοτε.

Με τον Καναδό να τον Μένσα-Μπόνσου να πρωταγωνιστούν, η Ενωση έφτασε ακόμη και στο +10 (48-38) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, για να μειώσει ο Βεργίνης -κορυφαίος των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα- σε 48-40, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με τον Μαλίκ Χέρστον να ανεβάζει και αυτός την απόδοσή του, ο «Δικέφαλος» διατήρησε μία διαφορά γύρω στους 8-10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ οι Κόουλμαν και Ταμπς προσπαθούσαν να κρατήσουν τον Πανιώνιο στο παιχνίδι.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ένα μικρό σερί 6-0 των «κυανέρυθρων» τους έφερε στο -3 (73-70), όμως το τρίποντο του Ντελινινκάιτις στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ τους… έκοψε τη φόρα.

Με καλάθια του Ινγκλις και του Μένσα-Μπόνσου η Ενωση έφτασε ξανά στο +10 (80-70) κι ένα προσωπικό σερί 7-0 του Αγγλου σέντερ, από το 76-82 στο 76-89, «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ο οποίος πανηγύρισε στην 300η παρουσία του σε αγώνα της Α1.

Στον αντίποδα, το ντεμπούτο του Κρις Χουγκάζ δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα για τον Πανιώνιο, που μοιάζει πολύ δύσκολο να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Διαιτητές: Ψαριανός, Σώμος, Δεσλής

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-48, 64-71, 78-94

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 10 (1), Βεργίνης 11 (1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος 4, Στρναντ 8 (2), Μπιλής, Σταμάτης, Γουντς 4, Κόουλμαν 17, Κορόλεφ 9, Ταμπς 15 (2), Διαμαντόπουλος