Τα Τρίκαλα... ίδρωσαν, αλλά κράτησαν τον Πανιώνιο τελευταίο

Τα Τρίκαλα… ίδρωσαν, αλλά κράτησαν τον Πανιώνιο τελευταίο

Βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια του να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, πήραν τα Τρίκαλα, τα οποία υπερασπίστηκαν την έδρα τους με 78-69 επί του Πανιωνίου, για την 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και κράτησαν τους «κυανέρυθρους» στο... βυθό της κατάταξης.

Βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια του να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, πήραν τα Τρίκαλα, τα οποία υπερασπίστηκαν την έδρα τους με 78-69 επί του Πανιωνίου, για την 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και κράτησαν τους «κυανέρυθρους» στο… βυθό της κατάταξης.

Κορυφαίος των νικητών ο Χάρις με 14 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο πάλεψε ο Κόλεμαν με 16.

Τα Τρίκαλα ήταν πιο παραγωγικά από το τζάμπολ της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν τα δύο πρωτά δεκάλεπτα σε απόσταση ασφαλείας.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού των αντιπάλων και με καλά οργανωμένη άμυνα κράτησε στους 6 πόντους τους γηπεδούχους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 54-54.

Στην καθοριστική τελευταία περίοδο, πάντως, Κάντζι και Ματαλόν ήταν ασταμάτητοι και τα Τρίκαλα με επιμέρους σκορ 11-3 ξέφυγαν στο 35΄ με 65-57 και μπήκαν σε τροχιά νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-40, 54-54, 78-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Φούφης-Παναγιώτου-Τσούνας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης):
Ίνγκραμ 11 (2), Νικολόπουλος 8 (2), Τρέισι 2, Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Πανος 10, Ματαλόν 6 (1), Κάντζι 13 (1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χούγκαζ):
Ξανθόπουλος 10 (2), Βεργίνης 15 (3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 6 (1), Μπιλλης, Σταμάτης, Γουντς 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 14 (2), Ταμπς 6 (2).

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League