Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Ο Απόλλωνας νίκησε την ΑΕΝΚ και συνεχίζει να βλέπει 4άδα

Σπουδαία νίκη, την ένατη εφετινή, πήρε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος συνεχίζει την προσπάθεια για την κατάκτηση της 4ης προνομιούχου θέσης. Οι Αχαιοί επικράτησαν 67-65 της Νέας Κηφισιάς στην Πάτρα, σε αγώνα για την 17η ημέρα της Α1.

Οι Αμερικανοί του Απόλλωνα, Γκάλογουεϊ και Ελ-Αμίν, κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με +6 πόντους (18-12 στο 8΄), αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με σερί 11-0 πέτυχαν προσωρινά την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (33-31). Καρμπόν του πρώτο μέρους ήταν η τρίτη περίοδο, η οποία βρήκε τον Απόλλωνα και πάλι στο +2 στο 30΄(44-42). Ωστόσο, η άμυνα ζώνης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου «εγκλώβισε» τους γηπεδούχους, που δέχθηκαν σερί 0-13 και βρέθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ακόμη και στο -11 (44-55 στο 31΄). Ο Απόλλων, πάντως, απάντησε με το ίδιο… νόμισμα, την άμυνα, και στα 44΄΄ ανέκτησε το προβάδισμα με 63-62 για να ρίξει τη χαριστική… βολή από τα 6.75 ο Γεωργαλλής, ο οποίος έγραψε το 66-65 στα 30΄΄. Στη συνέχεια, η Νέα Κηφισιά έδωσε ρεσιτάλ λαθών, ο Μαυροειδής κόπηκε κοντά στο καλάθι από τον Φιτζπάτρικ σε κομβικό σημείο και ο Απόλλων έφτασε στη νίκη με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-31, 45-42, 67-65

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης-Ανδρικόπουλος-Τσώνος Β.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 4, Γκάλογουεϊ 13 (1), Πεν 22 (5), Φιτσπάτρικ 3 (1), Ελ Αμίν 23 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντούβνιακ 6, Σάιλας 14 (4), Λιακόπουλος 2, Πεσάκοβιτς 10 (2) , Μαυροειδής 29, Ψαθάς 4.

Αυτός είναι ο πιο επιδραστικός ποδοσφαιριστής της φετινής σεζόν (vids)

Τι έδειξε η έρευνα του CIES Football Observatory για τη φετινή σεζόν.