Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Κορυφή με δύσκολη νίκη επί της ΑΕΚ για Ολυμπιακό

Αλώβητο διατήρησε το ΣΕΦ, με την 9η εντός έδρας ήττα του και 16η στο σύνολο στην Α1 φέτος, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός επικρατώντας μετά από συγκλονιστική μάχη με, 83-77, της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Η Ένωση υπέστη την 9η ήττα της και μετρά 25 βαθμούς.

Με 21 πόντους και 12 ασίστ, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων», αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέλος ήταν ο Βασίλης Καββαδάς με την άμυνά του και καθοριστικό καλάθι (78-73).

Ο Ποπς Μενσά-Μπονσού με 24 πόντους διατηρούσε την ΑΕΚ ζωντανή μέχρι ένα λεπτό πριν τη λήξη, όταν ουσιαστικά έγειρε υπέρ του Ολυμπιακού η πλάστιγγα.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο α΄ μέρος στο ΣΕΦ, διάστημα στο οποίο το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Μετά το 13-11 υπέρ του Ολυμπιακού, ακολούθησε επιμέρους σκορ 3-9 από τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα (5 σερί πόντους σημείωσε ο Μενσά-Μπονσού) και η Ένωση προσπέρασε 16-20, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, λόγω της αστοχίας τους στα δίποντα… 5/11 στο 1ο δεκάλεπτο που έληξε 19-20.

Στη 2η περίοδο, ο Ματ Λοτζέσκι ευστόχησε έξω από τα 6.75 με το… καλημέρα, 22-20. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε την πρωτοπορία, 36-35, αλλά ένα λεπτό πριν το ημίχρονο ο Ντελινινκάιτις με τρίποντο «έγραψε» το 36-38. Στα 11΄΄ πριν την ανάπαυλα, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και πάλι μπροστά, με μία βολή του Ντάνστον και εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λαφαγιέτ, για να διαμορφώσει με 1/2 βολές το σκορ ημιχρόνου ο Γιάννης Αθηναίου, 40-39.

Με στόχο να οικοδομήσουν διαφορά, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν δυνατά στην 3η περίοδο και με δύο τρίποντα από Πέτγουεϊ, Μάντζαρη, αλλά και 4 πόντους του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη βρέθηκαν στο +9, 50-41 (10-2 επιμέρους σκορ από το ημίχρονο).

Η ΑΕΚ, όμως χάλασε τα πλάνα του αντιπάλου, αφού πότε περνώντας την μπάλα στη ρακέτα όπου περίμενε ο Μενσά-Μπονσού και πότε με τους Ίνγκλις, Αθηναίου, απάντησε με επιμέρους σκορ 3-15 (με τρίποντα από Χέρστον, Αθηναίου), το οποίο ολοκλήρωσε ο Ινγκλις, 53-56.

Μετά το 56-59 (από τον Μενσά Μπονσού), ένα τρίποντο του Ντάρντεν και 5 πόντοι του Σπανούλη διαμόρφωσαν το 64-61, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 64-62, με βολή του Χέρστον.

Μάχη σώμα με σώμα και στην 4η περίοδο, με τον Μενσά-Μπονσού να φτάνει τους 24 πόντους, 68-68 και τους Ντάνστον, Πέτγουεϊ που είχαν προσπαθήσει να τον σταματήσουν να μετρούν από 4 φάουλ.

Η ΑΕΚ προσπέρασε με τρίποντο του Αθηναίου, 72-73, αλλά έκτοτε ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμα, αφού ο Σλούκας με 6 πόντους, ο εκπληκτικός Καββαδάς στο τέλος και ο Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.