Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Βήμα παραμονής από τον ΚΑΟΔ, κέρδισε τον Κόροιβο

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος προστάτευσε την έδρα του από τον Κόροιβο Αμαλιάδας, με τον τελευταίο να χάνει έδαφος στην προσπάθεια εισόδου του στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Οι Δραμινοί επικράτησαν με 78-62, σε αγώνα για την 18η ημέρα της Α1 Ανδρών, και πανηγύρισαν την 6η νίκη τους, με την οποία απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος προστάτευσε την έδρα του από τον Κόροιβο Αμαλιάδας, με τον τελευταίο να χάνει έδαφος στην προσπάθεια εισόδου του στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι Δραμινοί επικράτησαν με 78-62, σε αγώνα για την 18η ημέρα της Α1 Ανδρών, και πανηγύρισαν την 6η νίκη τους, με την οποία απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών Ζάρας με 16 πόντους, ενώ από τον Κόροιβο προσπάθησε ο Μάρσαλ με 18.

Η… βροχή τριπόντων που εξαπέλυσαν οι παίκτες του ΚΑΟΔ στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα οι Ζάρας, Τσαλδάρης και Ατκινς, σε συνδυασμό με την εξαντλητική άμυνα, που περιόρισε σε μόλις 8 πόντους τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα, ήταν υπέραρκετο για τους γηπεδούχους, που ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους +23 πόντους (62-39) και να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-31, 62-39, 78-62

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Ψαριανός-Σκούτας

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 8 (2), Χάρις, Γεωργάκης, Ατκινς 8 (1), Οντομ 10 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 16 (1), Λόου 7, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 14 (3)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 18(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγγελόπουλος 13 (2), Μπάουερς 10 (2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης 6, Φιλιππάκος 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 1.11