Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ... ισοπέδωσε τον Πανελευσινιακό με σούπερ Ινγκλις

Η ΑΕΚ… ισοπέδωσε τον Πανελευσινιακό με σούπερ Ινγκλις

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ η ΑΕΚ συνέτριψε 105-80 τον Πανελευσινιακό στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Με τον Καρλ Ινγκλις να σημειώνει 20 πόντους στην πρώτη περίοδο (28 συνολικά), η Ενωση έφτασε πολύ άνετα στην ένατη φετινή νίκη της και έπιασε Ρέθυμνο και Απόλλωνα Πατρών στην πέμπτη θέση της κατάταξης.

Ενα απίστευτο κρεσέντο του Καρλ Ινγκλις στην πρώτη περίοδο και συνολικά η… εξωπραγματική ευστοχία της Ενωσης στα τρίποντα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, έγραψαν την ιστορία της σημερινής αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ. Ο Καναδός πέτυχε τέσσερα τρίποντα μέσα σε ένα δίλεπτο στην πρώτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με 20π. και 6/7 τρίποντα (!), δίνοντας προβάδισμα 32-24 στο «Δικέφαλο».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντράγκαν Σάκοτα ξεκούρασε τον Ινγκλις, αλλά τη… σκυτάλη πήραν οι Μένσα-Μπόνσου, Ντελινινκάιτις και Μιλόσεβιτς, με την ΑΕΚ να σκοράρει «κατά ριπάς» και να «εκτοξεύει» τη διαφορά πάνω από τους 20π. (62-41 στο ημίχρονο).

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν τυπική διαδικασία, με την Ενωση να τελειώνει το ματς με 15/27 τρίποντα και 24 ασίστ, τον Ινγκλις να φτάνει τους 28π. με 8/9 τρίποντα σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής και το τελικό 105-80 να αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους τους φίλους του «Δικεφάλου». Οσο για τον Πανελευσινιακό, παραμένει στην προτελευταία θέση και θα ψάξει σε άλλα (πιο βατά) παιχνίδια τις νίκες που χρειάζεται για να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 62-41, 89-64, 105-80

Διαιτητές: Γκόντας, Τζαφλέρης, Διαμαντής

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 15 (4), Σάκοτα 6, Κασελάκης, Πολυτάρχου, Χέρστον 11 (1τρ. 5ασ.), Ουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 2, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 15, Μένσα-Μπόνσου 19 (1), Ινγκλις 28 (8/9τρ.).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης): Μίτροβιτς 7 (1), Βασιλόπουλος 17 (5/6τρ., 8ασ.), Λούμπι 19 (11ρ.), Αθανασούλας 2, Μάρκοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου 5, Τζόνσον 8 (2), Αβραμίδης, Σίμπσον 8.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.