Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ένας σούπερ Άρης... διέσυρε τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Ένας σούπερ Άρης… διέσυρε τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Την τρίτη διαδοχική νίκη του και 13η στο σύνολο πανηγύρισε ο Άρης επικρατώντας, 80-59, του Κοροίβου Αμαλιάδας, στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν με τη 13η ήττα τους.

Το «καυτό» χέρι του Βεζένκοφ έξω από τα 6.75 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά και καθόρισε ουσιαστικά το νικητή της αναμέτρησης. Με τρία συνεχή τρίποντα του διεθνή Βούλγαρου φόργουορντ και τη συνδρομή του Ριντ, ο Αρης προηγήθηκε στο 24’ με 15 πόντους (52-37), διευρύνοντας έτσι το ισχνό προβάδισμα που απέκτησε στο ημίχρονο (35-34) και δείχνοντας αποφασιστικά πως δε θα επιτρέψει την άλωση της έδρας του.

Στο 29’ η διαφορά για τους «κίτρινους» ανέβηκε στο +16 (59-43), με τον Κόροιβο ανήμπορο να αντιδράσει. Το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου έκανε την ύστατη προσπάθεια να επανακάμψει (σ.σ. όπως το είχε πετύχει στα πρώτα λεπτά του ματς, μετατρέποντας το 7-2 σε 7-12), περιορίστηκε, ωστόσο, στο να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στους 10 (32’ 63-53), με τρίποντα από τους Γιαννακίδη, Ματζέτ.

Η «απάντηση» προέκυψε άμεσα από τους Θεσσαλονικείς, με τον Βεζένκοφ να περνά από εκτελεστή και σε δημιουργό φάσεων (δυο ασίστ με αποδέκτη τον Σίμτσακ) και τη διαφορά να πηγαίνει στο 34’ στο +17 (70-53). Δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα η απόσταση για τους γηπεδούχους «ανέβηκε» στο +21, με το ταμπλό να γράφει το 80-59, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 59-45, 80-59

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Μπίτης, Μπίκας

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 11 (1), Τόμας 7, Πουλιανίτης 3, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 25 (5), Νέιμικ 6, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 7 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Μάρσαλ 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου, Μπάουερς 17, Βασίλιεβιτς 4, Κανονίδης 5 (1), Φιλλιπάκος, Τέρνερ 6, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος.

* Συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, δε χρησιμοποιήθηκε όμως για τον Αρη, ο τραυματίας, Σπύρος Μούρτος

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.