Νίκη παραμονής από τον Κόροιβο επί του Πανιωνίου

Νίκη... μισή παραμονή για τον Κόροιβο, που επικράτησε 83-74 του Πανιωνίου στη Αμαλιάδα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου άφησε δύο βαθμούς πίσω της τον Πανελευσινιακό και τέσσερις τους -κατ΄ουσίαν υποβιβασμένους- «κυανέρυθρους» και πλέον έχει τοποθετήσει γερά θεμέλια για να αγωνίζεται και του χρόνου στην κορυφαία κατηγορία.

Νίκη… μισή παραμονή για τον Κόροιβο, που επικράτησε 83-74 του Πανιωνίου στη Αμαλιάδα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου άφησε δύο βαθμούς πίσω της τον Πανελευσινιακό και τέσσερις τους -κατ΄ουσίαν υποβιβασμένους- «κυανέρυθρους» και πλέον έχει τοποθετήσει γερά θεμέλια για να αγωνίζεται και του χρόνου στην κορυφαία κατηγορία.

Ο Πανιώνιος αξιοποίησε αρχικά την ισχύ του Κόουλμαν μέσα στη ρακέτα, αλλά και την καλή παρουσία του Ξανθόπουλου σε οργάνωση, σκοράρισμα και άμυνα, και πήρε το «πάνω χέρι» (17-10 στο 6΄, 22-19 στο δεκάλεπτο). Όμως, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με οκτώ αναπάντητους πόντους, πέρασαν 27-22 και λίγο αργότερα έφτασαν στο +9 (38-29), με τους Ρούμπιο και Μπάουερς να είναι οι πρωταγωνιστές.

Οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να μειώσουν σε 42-39 στο ημίχρονο και από κει και πέρα οι δύομ ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τελευταίο πεντάλεπτο. Στο σημείο αυτό, και μετά από ένα κρίσιμο τρίποντο του Αγγελόπουλου, οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» επιθετικά, έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο (μετά το τρίποντο του Ταμπς που «έγραψε» το 70-71) και ο Κόροιβος με σερί 9-0 «καθάρισε» το ματς και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-39, 58-59, 83-74

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης, Παφίλης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛ. (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 11 (1), Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 13 (3), Μπάουερς 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (1τρ., 6ασ.), Κανονίδης, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 19 (9ρ.), Γαλιώτος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 15 (1τρ., 7ασ., 5κλ.), Βεργίνης 8 (2), Σπυρόπουλος, Στρναντ 5 (1), Σταμάτης 4, Ασελιν 1, Κόουλμαν 20, Κορόλεφ 9, Ταμπς 12 (2).

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.